Λένε πολλοί (κακοπροαίρετοι):
- Το ρωτάς το μωρό και το βαφτίζεις;
Και τους απαντάω:
- Εσείς ρωτήσατε εκείνα που σκοτώσατε με έκτρωση; Εγώ για να το σώσω πρέπει να το ρωτήσω ε; Εσύ όμως που το σκοτώνεις, δεν το ρωτάς!Ο νηπιοβαπτισμός είναι ένας θησαυρός στα χέρια του παιδιού. Μεγάλη υπόθεση!  Όταν μεγαλώσει το παιδί, είναι στο χέρι του, αν αξιοποιήσει αυτόν τον θησαυρό ή αν τον πετάξει.

Στο Ευαγγέλιο βλέπουμε ότι μια μάνα, η Χαναναία, ζητάει από τον Χριστό να κάνει καλά την δαιμονισμένη κόρη της. Και ο Κύριος θεραπεύει την κόρη της.Τί διδάσκει αυτό, κύριοι Ιεχωβάδες και κύριοι όλων των αιρέσεων; Ότι το παιδί λαμβάνει βοήθεια από την μάνα.Τότε, γιατί μας κατηγορούνε όλοι αυτοί για τον νηπιοβαπτισμό; Ότι θα πρέπει μόνος του ο άνθρωπος να ομολογήσει.Η κόρη της Χαναναίας, ρωτήθηκε για το αν πρέπει να γίνει καλά; Ζήτησε από μόνη της να γίνει καλά; Όχι βέβαια, γιατί το δαιμόνιο που είχε μέσα της, δεν την άφηνε να κάνει κάτι τέτοιο.

Έτσι και για τα μωρά, που φέρουν τον διάβολο μέσα, λόγω του προπατορικού αμαρτήματος, δεν ερωτούνται και τα Βαπτίζουμε.

Δημήτριος Παναγόπουλος Ιεροκήρυκας †