Ο Θεός είναι μέσα στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος όμως πολλές φορές, βρίσκεται έξω από τον εαυτό του. Όταν επιστρέψει σαν τον Άσωτο της Παραβολης στον εαυτό του («εις εαυτόν δε ελθών» Λουκ. ιε' 20), τότε θα βρει το Θεό να τον περιμένει.(Ιερός Αυγουστίνος).

Και παντού χωράς και πουθενά δεν περισσεύεις. Αρκεί βεβαίως να μην θεωρείς τίποτα ασήμαντο, κανέναν δεδομένο, τον εαυτό σου αυθεντία.Ο ταπεινός άνθρωπος παντού χωρά όλους τους αποδέχεται, εύκολα βολεύεται, εύκολα χαμογελά, εύκολα συγχωρεί, εύκολα αγαπά.Εάν κάποιου η καρδιά είναι τόσο στενή που δεν χωράς.

Εάν κάποιος σου λέει ότι περισσεύεις από την ζωή του, μάθε ότι είναι το τίμημα της μεγάλης σου καρδιάς, της αρχοντικής αγάπης σου. Δεν μπορούν όλοι να βαστάξουν το μέγεθος μιας ταπεινής και ζωντανής κατακόκκινης καρδιάς…

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος

Πηγή: zpigikam.blogspot.com