Διαβαζω τωρα για ενα αθλητή... Ο μονος μαύρος τενίστας που πηρε πρωταθλημα μεσα στο Γουίμπλεντον. Πολυ παλια...πριν 30 χρονια Πολυ πιστός. Αγαπούσε πολυ τον Χριστο. Ολη του η ζωη ηταν σύμφωνα με το Ευαγγελιο. Αυτος πεθανε απο AIDS μετα απο εγχείρηση καρδιάς. Του κανανε μετάγγιση μολυσμένο αιμα και πεθανε σε πολύ σύντομο χρονικό διαστημα.Ενας δημοσιογράφος του πηρε συνέντευξη λιγο πριν πεθανει .Του εκανε την εξης ερωτηση.

-Γιατι αφου εισαι τοσο πιστός διαλεξε εσενα ο Θεος να πεθανεις με τοσο οδυνηρό τροπο;; Γιατι δεν σε προστάτεψε;; Γιατι εσενα;;

Διαβασε τι του απαντησε ο τενίστας

-Πενήντα εκατομμύρια παιδιά σε όλο τον κόσμο ξεκινούν να παίζουν τένις, 5.000.000 μαθαίνουν να παίζουν τένις, 500.000 καταφέρνουν να παίζουν σε επαγγελματικό επίπεδο, 50.000 μετέχουν σε τουρνουά, 5.000 φθάνουν σε Γκραν Σλαμ, 50 αγωνίζονται στο Γουίμπλεντον, οκτώ στους προημιτελικούς, τέσσερις στους ημιτελικούς, και δύο στον τελικό. Οταν κρατούσα το κύπελλο του Γουίμπλεντον, ποτέ δεν ρώτησα τον Θεό: γιατί εμένα;; Γιατι μου τα δίνεις  ολα τόσο απλόχειρα;; Τώρα που είμαι στο κρεβάτι του πόνου, για ποιο λόγο να τον ρωτήσω: «γιατί εμένα;;»....