Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ο φθινοπωρινός καιρός με τίς βροχοπτώσεις, τις χαμηλές θερμοκρασίες, την υγρασία, τον ψυχρό άνεμο, τη στιγμιαία ηλιοφάνεια και τη μικρή διάρκεια της ημέρας, μας προετοιμάζει για τον επερχόμενο χειμώνα και μας προκαλεί μια συστολή στην έκφραση τών συναισθημάτων μας.
Για όσους όμως έχουν την ευλογημένη συνήθεια να προσεύχονται στις εσπερινές ακολουθίες τής Εκκλησίας, τόσο ή  εκκλησιαστική-βυζαντινή υμνωδία όσο και τα τροπάρια της εορτής, βοηθούν τον προσευχόμενο χριστιανό να μυσταγωγηθεί στο μυστήριο της δημιουργίας τού κόσμου από τον Θεό και της θεϊκής πρόνοιας, τόσο για τον κόσμο μας όσο και για κάθε άνθρωπο όπου γης χωρίς διακρίσεις.
Η εσπερινή ακολουθία είναι συν τοις άλλοις μια προετοιμασία- εισαγωγή για την επικείμενη τέλεση της Θείας Λειτουργίας κατά την οποία έχει σημείο αναφοράς η Εκκλησία και τα μέλη της ώστε η ζωή του κάθε χριστιανού να αγιαστεί με τη Χάρη του Θεού.
Τα φθινοπωρινά καιρικά φαινόμενα οδηγούν στο χειμώνα όμως ένα αναμένο κερί και μια αγνή ψυχή μπορεί με τη Χάρη του Θεού να πλημμυρίσει με ανοιξιάτικη διάθεση στο πώς βλέπουμε τον κόσμο και τους ανθρώπους γύρω μας.
Δημήτριος Τζαφέρης Θεολόγος
Λαμπαδάριος του Ιερού μας Ναού