Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ήρθες, Κύριε; Σε περιμένουμε. Ήρθες, Κύριε, γεννήθηκες, έγινες άνθρωπος πριν από δύο χιλιάδες χρόνια και πλέον; Εγώ το άκουγα όλα αυτά τα χρόνια , αλλά τώρα το συναισθάνομαι, τώρα το καταλαβαίνω.
Βοήθησέ με, Θεέ μου, να μη φύγω ποτέ από κοντά σου, να μην ξανασκεφτώ πάλι όλα εκείνα που σκεφτόμουν και να μην ενεργήσω πάλι όπως ενεργούσα. Να πάψω να είμαι εκείνος που ήμουν και να είμαι αυτό που θέλεις εσύ: μετανοημένος, συντετριμμένος, αλλαγμένος. Έτσι όπως η χάρη σου θα με κάνει”.
Αυτή είναι η ετοιμασία για τα Χριστούγεννα. Έτσι τακτοποιούνται όλες οι εκκρεμότητες, και ειρηνεύει ο άνθρωπος. Έτσι μπορεί να ζήσει κανείς αληθινά Χριστούγεννα.

π. Σ. Κ.