Ο Θεός είναι μέσα στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος όμως πολλές φορές, βρίσκεται έξω από τον εαυτό του. Όταν επιστρέψει σαν τον Άσωτο της Παραβολης στον εαυτό του («εις εαυτόν δε ελθών» Λουκ. ιε' 20), τότε θα βρει το Θεό να τον περιμένει.(Ιερός Αυγουστίνος).

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Κυριακή του Σπορέως 13 Οκτωβρίου 2019 το απόγευμα είχαμε  μικροί και μεγάλοι μια όμορφη ψυχαγωγική ευκαιρία στο Ενοριακό μας Αρχονταρίκι. Το Κουκλοθέατρο Λαμίας στα πλαίσια των Νεανικών μας Συνάξεων  με τις δύο Κυρίες την Αναστασία και την Κατερίνα Ξηρομερίτη παρουσίασαν την Παράσταση με τίτλο :''Μπαμπά Άντε γειά'' η οποία αναφερεται στην γνωστή Παραβολή του Ασώτου. Οι μικροί μας Ενορίτες διασκέδασαν, ψυχαγωγήθηκαν, χάρηκαν, τραγούδησαν και χόρεψαν αφού ο διαδραστικός τρόπος της διεξαγωγής του δρώμενου βοήθησε στην επικοινωνία των παιδιών με τους ήρωες της παράστασης. Αμέσως μετά προσφέρθηκαν γλυκίσματα και αναψυκτικά σε όλους.