Πολλές φορέςεμείς "οι μεγάλοι",δυσκολευόμαστε να χαρούμε όσο πρέπε ιή να εκφραστούμε με τα κατάλληλα λόγιαή να δεχθούμε την επιτυχία κάποιου.

Επίσης,ίσως ζηλεύουμε σπίτια, παρέες, οικογένειες, διακοπές, εργασίες των πλησίων μας.Άλλες φορές λαμβάνουμε τον οποιοδήποτε μισθό και δεν ξέρουμε πόσο φιλάνθρωποι να είμαστε. Κάποιες φορές "αληθωρίζουμε" στο Γάμο μας. Άλλες φορές δεν ξέρουμε πώς να παρατηρούμε τα παιδιά μας. Τα χρόνια περνούν....

Πολλά λάθη που έγιναν δεν διορθώνονται. Μια ελπίδα πρέπει να διατηρήσουμε ζωντανή. Την αγωγή των παιδιών μας.Η παιδεία της φιλανθρωπίας, της εντιμότητας, της σταθερότητας, της αγάπης, της αληθινής χαράς, είναι μάθημα πρωτίστως της οικογένειας.

Η οικογένεια είναι το καλύτερο σχολείο. Δεν είναι παράλογο να πούμε στα παιδιά μας ότι δυσκολευόμαστε γιατί μεγαλώσαμε λάθος, αλλά θέλουμε εκείνα να προοδεύουν αρχοντικά.

Να ξέρουν να χαίρονται χωρίς προϋποθέσεις. (!) Να μοιράζουν χωρίς να "κλείνουν" τα χρήματά τους.(!) Να έχουν σταθερή αγάπη μέχρι να γεράσουν.(!) Να χαμογελούν και για τους άλλους καθαρά.(!) Μην αφήσουμε τα παιδιά μας χωρίς αυτή την ξεχωριστή παιδεία.