Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Είναι, πάτερ, μοναδικό το πώς εντάσσεται στο αγιορείτικο Τυπικό το πρόσωπο της Παναγίας την ήμε­ρα της Αναστάσεως.

-Γέροντας Ιωακείμ Καρυώτης:«Ή Παναγία είναι παρούσα στη ζωή μας σε κάθε περίοδο, είτε αυτή λέγεται Μεγάλη Παρασκευή εϊτε λέγεται Ανάστα­ση είτε λέγεται Πεντηκοστή. Διότι ή Πα­ναγία δεσπόζει, είναι το κεντρικό πρό­σωπο, Σέ κάθε κελλί, σε κάθε σπίτι, σε κάθε μοναστήρι.

Ή Παναγία είναι το κε­ντρικό πρόσωπο του Αγίου Όρους. Είναι ό λόγος για τον όποιο υπάρχουμε στο "Αγιον Όρος.Όλα αυτά πού κάνουμε μέσα στη λα­τρεία, το Θεοτοκάριο, οί Χαιρετισμοί,κάθε στιγμή, από την πιο απλή μέχρι την πιο σύνθετη της ζωής μας, το όνομα τηςΠαναγίας επικαλούμαστε, καί το κεντρι­κό πρόσωπο της ζωής μας είναι ή Πα­ναγία.

Καί βεβαίως παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το πρόσωπο της Παναγίας στηνΑνάσταση, όπως παίζει καί στίς άλλες εποχές του χρόνου».