Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Για τελευταία φορά φέρνει τα βήματά του ο Λυτρωτής στην Ιερή Πόλη της Ιερουσαλήμ, όχι για να κηρύξει την Αλήθεια, ούτε για να προσευχηθεί στον Ναό. Τούτη τη φορά έρχεται για να δεχθεί τον σταυρικό θάνατο. Ε ίναι η ώρα της Μεγάλης Θυσίας. Η Υποδοχή που του επιφυλάσσουν τα συγκεντρωμένα για τον εορτασμό του Πάσχα πλήθη, είναι μεγαλειώδης. Ένας λαός ολόκληρος, φωνάζει, επευφημεί, κουνά στα χέρια Του κλαδιά των δέντρων και Βάϊα, στρώνει τα ρούχα του στο πέρασμα του Μεγάλου Επισκέπτη. Καθώς ακούσαμε την Ευαγγελική  Περικοπή νοιώσαμε τον ίδιο ενθουσιασμό να μας συνεπαίρνει. Όμως ο ενθουσιασμός μας, γρήγορα μετατρέπεται σε θλίψη, γιατί διαπιστώνουμε ότι πίσω από αυτές τις θριαμβευτικές εκδηλώσεις, πλανιέται η σκιά της προδοσίας και του Σταυρού! Δεν θα περάσουν παρά λίγα εικοσιτετράωρα και αυτός ο ίδιος λαός, που σήμερα προκαλεί σεισμό με τα «Ωσαννά», θα δονήσει το Πραιτόριο κραυγάζοντας στον Πιλάτο «Άρον, Άρον, σταύρωσον Αυτόν». Η θλίψη μας μεγαλώνει με την εξής σκέψη : Η μετάπτωσης αυτή από το «Ωσαννά» στο  «Σταυρωθήτω» εξακολουθεί στο πέρασμα τόσων αιώνων να χαρακτηρίζει την στάση του ανθρώπου απέναντι στον Θεό, σε σημείο που κάνουμε την διαπίστωση ότι «όλες οι γενεές είναι απαράλλαχτες με την γενιά που σταυρώσαμε τον Χριστό…»!

Είμαστε όλοι πρόθυμοι να φωνάξουμε «ωσαννά» όταν ο Θεός μας δίνει ότι του ζητάμε! Όταν η αλήθεια Του εξυπηρετεί τις επιδιώξεις μας και μας δίνει επιχειρήματα για να στηρίξουμε την (οικονομική, πολιτική, θρησκευτική η άλλη) ιδεολογία που μας βολεύει! Όταν το όνομα του Χριστού γίνεται μέσο που μας βοηθά στις επιχειρήσεις μας, και στα σχέδιά μας για επιβολή! Όταν όμως ο Χριστός μας ζητά να θυσιάσουμε το συμφέρον μας, η να ακολουθήσουμε τον δρόμο της θυσίας, εύκολα βγαίνει από τα χείλη μας το «σταυρωθήτω».Πολλοί από εμάς δέχονται την πίστη στον Χριστό σαν αλεξικέραυνο για να τους προφυλάσσει από τους κεραυνούς των θλίψεων, ή σαν «το μαγικό λυχνάρι του παραμυθιού» για να ικανοποιεί κάθε τους επιθυμία! Μία τέτοια αντιμετώπιση της πίστεως είναι ειδωλολατρική, γιατί η γνήσια πίστη είναι θυσία, προσφορά, ομολογία και μαρτύριο.

Εκείνο που κάνει πιο αισθητή αυτή τη θλιβερή μετάπτωση από το «Ωσαννά» στο «σταυρωθήτων» είναι η αντίθεση ανάμεσα στην πίστη και τα έργα μας. Συνήθως είμαστε εύκολοι, όλοι, σε χριστιανικά λόγια. Είμαστε όμως οκνηροί και αργοκίνητοι σε χριστιανικά έργα. Με τις χριστιανικές θεωρίες μας επευφημούμε τον Χριστό αλλά με τα αμαρτωλά έργα μας τον σταυρώνουμε! Και μοιάζει πάρα πολύ η υποδοχή του Χριστού στην ζωή μας με την υποδοχή του τότε στην Ιερουσαλήμ. Μέσα στην Εκκλησία σήμερα τον υμνούμε. Στην ζωή μας όμως τον μαστιγώνουμε και τον βρίζουμε. Δεν διστάζουμε να πατήσουμε πάνω σε πτώματα για να φτάσουμε τον στόχο μας. Δεν διστάζουμε να πληγώνουμε τους ανθρώπους που βρίσκονται γύρω μας. Ξεχνούμε πως ο Θεάνθρωπος πάσχει στο πρόσωπο των κατατρεγμένων, των αδικημένων, των πονεμένων. Είναι υποκριτικό να δακρύζουμε μπροστά στον Σταυρό του Χριστού και να μένουμε ασυγκίνητοι μπροστά στον Σταυρό των ανθρώπων. Ας μην ξεχνούμε ότι κάθε φορά που ένας άνθρωπος πάσχει εξ΄ αιτίας της αδιαφορίας μας, ο Χριστός ξανασταυρώνεται.

Τούτες τις ημέρες η Εκκλησία θα μας προσκαλέσει σε μία παραστατική Υποδοχή του Κυρίου. Θα τον δούμε με την χλαμύδα του εμπαιγμού και  με το ακάνθινο στεφάνι στο κεφάλι, να σηκώνει το βάρος του Σταυρού και να ανεβαίνει τον ανήφορο του Γολγοθά. Ο Ναός μας θα γεμίσει για λίγες ημέρες. Είναι οι στιγμές αυτές της Μ.Εβδομάδος  στιγμές του «Ωσαννά» μας προς τον Χριστό. Όμως μόλις περάσουν οι ημέρες αυτές τι θα μείνει απ΄ όλα αυτά; Μήπως από την συναισθηματική συγκίνηση περάσουμε στην προδοσία, από την κατάνυξη στην άρνηση, από το «Ωσαννά» σ΄ ένα καινούριο «σταυρωθήτω»;

Ας πάψουμε να είμαστε Χριστιανοί της Μ. Παρασκευής και ας γίνουμε Χριστιανοί όλου του χρόνου! Τότε όχι μόνο από τα χείλη μας, αλλά από την ζωή μας ολόκληρη θα βγαίνει καθημερινά και ακατάπαυστα η  ωραιότερη δοξολογία του Θεού : «Ωσαννά! Ευλογημένος ο ερχόμενος εν ονόματι Κυρίου».