Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ο Ιησούς έφυγε άπό την Ίουδαία και κουρασμένος άπό την πεζοπορία στάθηκε στό άρχαίο Φρέαρ του Ιακώβ έξω άπό την Πόλη Συχάρ νά ξεκουραστεί. Μέσα στή λάβα του μεσημεριού φθάνει στό πηγάδι μιά Σαμαρείτισσα γυναίκα. Ο Ιησούς τής μιλά και τής ζητεί νά του δώσει νά πιει νερό. «Δός μοι πιείν»! Άκούγοντας ή γυναίκα τόν λόγο του ξαφνιάζεται. Πώς ένας Ιουδαίος τολμά κι άπευθύνεται σέ μιά γυναίκα καί μάλιστα Σαμαρείτισσα, έφ’ όσον oι Ιουδαίοι έχθρεύονταν τούς Σαμαρείτες; Ό Κύριος όμως πού ήρθε γιά νά ενώσει τους έχθρούς μέ άγάπη ανοίγει διάλογο μαζί της κι αφού σιγά-σιγά τής άποκαλύπτεται, τήν προτρέπει νά φωνάξει τόν άνδρα της. -«Ούκ έχω άνδρα» του απαντά.

Λέει τήν άλήθεια, κι ό Χριστός πού γνωρίζει τά πάντα τής φανερώνει τήν ζωή της. Ξαφ­νιασμένη ή Σαμαρείτισσα στρέφει τήν συζήτηση πρός άλλο θέμα. Που δηλαδή πρέπει νά λατρεύεται ό Θεός, στόν Ναό όπως λέγουν οί Ιουδαίοι ή στό όρος Γαριζιν όπως ισχυρίζονται οί Σαμαρεΐτες;Ο  Ιησούς διακηρύττει τήν μεγάλη αλήθεια; «Πνεύμα ό Θεός καί τούς προσκυνούντας αύτόν έν Πνεύματι καί άληθεία δει προσκυνείν...».

Μέ δέος ή Σαμαρείτισσα καλεί τούς συμπατριώτες της νά γνωρίσουν τόν Χριστό. Υστερα άπό αυτή τήν συνάντηση ή Σαμαρείτισσα άλλαξε ριζικά, έγινε μία ολοφώτεινη ίεραπόστολος πού παντοϋ κήρυττε όσα τής αποκάλυψε ό Ιησοϋς Χριστός. Η Σαμαρείτις ξεκί­νησε γιά Τό φρέαρ του Ιακώβ Τής Σαμάρειας, άπογοηΤευμένη άπό Τά παραστρατήματά χης κι άξιώθηκε νά συναντήσει στό Φρέαρ του Ιακώβ τήν Πηγή τής Ζωής, πού όχι μόνο ικανοποίησε τήν δίψα της, άλλά οδήγησε κι άλλους πολλούς «αληθινούς προσκυνητές» πρός τήν Αιώνιο Πηγή.

Μορφές απο το Συναξάρι