Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Στο ερώτημα για ποιο λόγο και πως πρέπει να προσευχόμαστε την απάντηση μας την δίνει ο Ίδιος ο Ιησούς Χριστός όταν μας δίδαξε ποια προσευχή  και με ποιο τρόπο πρέπει να την λέμε.

Είναι η γνωστή σε όλους μας προσευχή «Πάτερ ἡμῶν ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς·ἁγιασθήτω τὸ ὄνομά σου·ἐλθέτω ἡ βασιλεία σου·γενηθήτω τὸ θέλημά σου,·ὡς ἐν οὐρανῷ καὶ ἐπὶ τῆς γῆς·τὸν ἄρτον ἡμῶν τὸν ἐπιούσιον δὸς ἡμῖν σήμερον·καὶ ἄφες ἡμῖν τὰ ὀφειλήματα ἡμῶν,ὡς καὶ ἡμεῖς ἀφίεμεν τοῖς ὀφειλέταις ἡμῶν·καὶ μὴ εἰσενέγκῃς ἡμᾶς εἰς πειρασμόν,ἀλλὰ ῥῦσαι ἡμᾶς ἀπὸ τοῦ πονηροῦ.»

Μας διδάσκει λοιπόν Κύριος μας Ιησούς Χριστός όταν προσευχόμαστε να μην επιδεικνυόμαστε και να αποφεύγουμε τα μάτια των άλλων ανθρώπων την ιερή αυτή ώρα. Να είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας και πάνω από όλα να έχουμε εμπιστοσύνη σε Αυτόν για ότι και αν γίνει ή δεν γίνει. Τις πραγματικές μας ανάγκες και το συμφέρον μας το γνωρίζει καλύτερα από όλους μας ο Θεός και να προσπαθήσουμε να μην πέσουμε θύματα του άγχους, των επιθυμιών μας και των κάθε λογής δυσκολιών που όλοι μας αντιμετωπίσουμε καθημερινά.

Στην θεοδίδακτη αυτή προσευχή ομολογούμε τον Θεό πατέρα μας. Είναι πολύ σημαντικό αυτό στο πως πρέπει να κατανοούμε την σχέση μας με τον Θεό αλλά και τους συνανθρώπους μας. Ως μέλη  μιας οικογένειας πρέπει θεωρούμε τους εαυτούς μας γιατί στην ουσία αυτό είναι η εκκλησία του Χριστού. Το ίδιο Βάπτισμα, το Κοινό Ποτήριο της Θείας Ευχαριστίας, η κοινή προσευχή σε κάθε λατρευτική περίσταση. Οπότε η ιερή ώρα της προσευχής αποκτά διάσταση μυστηριακή, πνευματική, γιατί ενώ είμαστε μόνοι μας πολλές φορές με τα προβλήματα μας ταυτόχρονα πρέπει να μην λησμονήσουμε εκείνη την ώρα ότι ακουγόμαστε από τον Θεό Πατέρα μας και ότι ως μέλη της Εκκλησίας στην πραγματικότητα δεν είμαστε μόνοι αλλά όλοι οι χριστιανοί είμαστε συμπροσευχόμενοι. Χρειάζεται πίστη και όλα τα πράγματα στην ζωή μας θα βρουν τον δρόμο που πρέπει αυτόν της πνευματικής ωφέλειας.

Προϋπόθεση είναι καθημερινά να κάνουμε αγώνα ώστε να παραμένουμε συμφιλιωμένοι με τους συνανθρώπους μας και να μην εγκλωβιστούμε σε σκέψεις βιοτικής μέριμνας, μνησικακίας και καχυποψίας και όλους και για τα πάντα. Η αγάπη πρέπει να είναι η μέριμνα μας. Μόνο με την αγάπη μπορούμε να προσεγγίσουμε τον Θεό, να έλκουμε την Θεία Χάρη στην ζωή μας και να κυλά η ζωή μας αρμονικά. Πίστη, ελπίδα και αγάπη είναι οι αρετές για μια καλή προσευχή γιατί πάνω από όλα είναι τρόπος και στάση ζωής.

Δημήτριος Τζαφέρης

Θεολόγος Λαμπαδάριος Ι.Ναού μας