"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Mέ συνοπτικές διαδικασίες μόνο σέ περιπτώσεις ἐπείγουσας ἐλεημοσύνης. Ἀλλά γιά ὅλα τά ἄλλα θέματα, ὄχι. Μέ ἠρεμία χωρίς σπουδή, μέ σύνεση καί περίσκεψη, ἀνάλυση ὅλων τῶν δεδομένων καί συνεκτίμηση ὅλων τῶν παραμέτρων. Γιατί συμβαίνει κάποτε νά εἶναι βαρύ τό τίμημα ἐπιπόλαιων ἀποφάσεων, πού γίνονται αἰτία νά σταλάζει πίκρα μιά ὁλόκληρη ζωή, ὅπως σέ ἕνα δυσαρμονικό γάμο πού ἔγινε στά γρήγορα καί ὄχι κατόπιν ὡρίμου σκέψεως.

Θέλετε ν’ ἀγοράσετε οἰκόπεδο ἤ σπίτι; Ἔστω καί ἄν τό ἀκίνητο φαίνεται τέλειο, ρωτῆστε πρῶτα τούς κατοίκους γιά τά πλεονεκτήματα καί μειονεκτήματα τῆς εὐρύτερης περιοχῆς. Σέ ἕνα ξερονήσι, μείναμε σέ ἕνα καλό ξενοδοχεῖο, ὅπου τά κουνούπια μέ τίς ἐπιδρομές τους μᾶς ξενύχτισαν κυριολεκτικά. Ἀπόρησα. Μά πού βρέθηκε νερό; Τό πρωί ὅταν περπάτησα τριγύρω, εἶδα καλαμιές. Πλησίασα, ἦταν ἕνα ἔλος.

Θέλετε νά διαλέξετε σπουδές πού ὁδηγοῦν σέ συγκεκρι- μένο ἐπάγγελμα; Πληροφορηθεῖτε προηγουμένως γιά τά θετικά καί ἀρνητικά ἀπό ἐκείνους πού ἀσκοῦν ἤδη τό ἐπάγγελμα. Ἰδίως γιά ἀποφάσεις καθοριστικές στή ζωή μας, ἡ βιασύνη δέν ὠφελεῖ.

Φυσικά ὑπάρχουν καί οἱ ἀενάως διστακτικοί, οἱ εὑρισκόμενοι μονίμως σέ ἀβεβαιότητα. Καί οἱ ἀναποφάσιστοι, πού μιά ζωή ταλαντεύονται ἀνάμεσα στή μιά καί τήν ἄλλη λύση, πού χάνεις τήν ὑπομονή σου μέχρι νά διαλέξουν, μέχρι νά καταλήξουν ἐπιτέλους νά μᾶς ποῦν τί θέλουν.

Εἶδα κάποιον πού ἐννοῦσε νά ψαχουλέψει ὅλα τά κουλούρια, γιά νά διαλέξει ἕνα ἀπό τά ὅμοια! Φαντασθεῖτε νά εἶχε νά διαλέξει ταίρι! Θά γερνοῦσε μέχρι ν’ ἀποφασίσει! Ἀνάμεσα στό ν’ ἀποφασίζουμε ἐν ριπῇ ὀφθαλμοῦ καί στό ν’ ἀναβάλλουμε ἐπ’ ἀόριστον τήν ἐπιλογή μας φαίνεται νά παραμείνει χρυσή τομή τό «σπεῦδε βραδέως».

Κλειώ-Σταυρούλα Κουράση