Πολυδοξασμένε Οσιομάρτυρα του Χριστού Άγιε Νικόλαε Εσύ που με όλη Σου την καρδιά και την ψυχή ακολούθησες τα λόγια Του· και που με την ζωή Σου που έμοιαζε με τη ζωή των Αγγέλων Τον ευχαρίστησες· Εσύ που ομολόγησες το όνομα του Σωτήρος που είναι πάνω από κάθε όνομα και γι’ Αυτόν με προθυμία το Αίμα Σου προσέφερες και από Αυτόν με τη δωρεά των Θαυμάτων και τη δύναμη των ιαμάτων δοξάσθηκες και τιμήθηκες και σε όλους προσφέρεις της ζεστής Σου προστασίας το σωτήριο ενδιαφέρον.

Σε σένα προσευχόμαστε αυτήν την ώρα · κοίταξε  από τον Ουρανό και ικανοποίησε τα αιτήματα όσων με πίστη προσεγγίζουν το Πολυσέβαστο Λείψανό Σου.

Μη προσπεράσεις Αιματοβλύτα Άγιε την προσευχή μας και απάλλαξε μας από κάθε σωματική και ψυχική ασθένεια  και θλίψη εσύ που έλαβες από τον Χριστό πολλή θάρρος (που σου δίνει την δυνατότητα να εύχεσαι για μας) . Ευλόγησε με την Μαρτυρική Σου μεσολάβηση  και Χάρι τα σπίτια και τα έργα των χεριών μας, όλων μας που στρεφόμαστε με θερμή πίστη σε Σένα.

Ζήτησε από τον Κύριο ευρωστία και υγεία, αφθονία στους καρπούς της γής και κάθε ευημερία και διώξε από εμάς κάθε πειρασμό και κάθε προσβολή που προέρχεται από τον πρώτο Κακό που είναι ο προαιώνιος εχθρός μας (τον Διάβολο) και που επιδιώκει το να χαθούμε· και μεσίτευσε στον Κύριο να μας χαρίσει την συγχώρηση των σφαλμάτων μας με το ατελείωτο Του έλεος σαν αγαθός και φιλάνθρωπος που είναι.

Απόδοση στην δημοτική ευχής προς τον Οσιομάρτυρα Νικόλαο.