εἰσιὼν καιρὸς ἡμῖν, τῆς νηστείας γενήσεται, πάσης ἁμαρτίας, ἀποχῆς παραίτιος· μὴ οὖν κάτω κλίνωμεν, μηδὲ ῥαθύμως δράμωμεν, ὅπως ἐν βραχείαις, καὶ ὀλίγαις ἡμέραις, ἐτῶν πολλῶν κηλῖδας, κατανύξει καρδίας, ἐκπλύνωμεν τὸν μόνον, Θεὸν ἡμῶν ὑμνοῦντες.

Η περίοδος της νηστείας που αρχίζει για μας,να γίνει αιτία στο να απέχουμε απο κάθε αμαρτία.Να μην στραφούμε προς τα ασήμαντα και καθημερινά ούτε με τεμπελιά πνευματική να τηρήσουμε τη νηστεία, αφού μεσα απο τις λίγες ημέρες της Σαρακοστής μπορούμε να καθαρισθούμε απο αμαρτίες πολλών ετών δοξαζοντες τον Σωτήρα μας.

Τροπάριο της η΄Ωδής του Κανόνος του Όρθρου της Παρασκευής της Τυρινής