Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα
  • Τί είναι Αρετή;
  • Νά δαπανάσαι γιά τούς άλλους καί νά έχης τήν δύναμη νά μην ζητάς αναγνώριση από τούς ανθρώ­πους, άλλά νά τήν περιμένης μόνο από τόν Θεό.
  • Aυτό είναι αρετή.
  • Νά συκοφαντήσαι, νά αδικήσαι, νά παραμερίζε­σαι αδίκως, νά ταπεινώνεσαι άπό τους άλλους οικτρά καί νά διατηρής τή γαλήνη καί νά χαμογελάς διαρ­κώς καί νά μή αισθάνεσαι αντιπάθεια διά κανέναν.
  • Αυτό είναι αρετή.
  • Νά μπορής νά συμμορφώνεσαι αδιαμαρτυρήτως μέ υποδείξεις πού σου φαίνονται λανθασμένες, πού ά- ντιτίθενται στόν χαρακτήρα σου, πού δημιουργούν πρός στιγμήν τρικυμία καί να προχωράς μέ τήν σταθεράν απόφασιν νά υποτάξης τό ίδιον θέλημα.
  • Αυτό είναι αρετή.
  • Νά βλέπης άλλους νά ευδοκιμούν, νά προτιμώνται, νά προηγούνται καί να χαίρεται ή ψυχή σου διό­τι εκείνοι βραβεύονται.

Μάρθα  Φαραζουλή