"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Για τον Ιησού, δεν περισσεύει κανένας. Κανένας μα κανένας.Ούτε «ο τελευταίος πειναλέος ανθρωπίσκος», που θα έλεγε στον «Λαμπριάτικο Ψάλτη» ο κυρ Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης.Του ’μαστε ακριβοί!Του ’μαστε μοναδικοί.Του ’μαστε πολύτιμοι.

Ο Ιησούς, ως Θεάνθρωπος, μπορεί και αγαπάει τον καθένα μας ξεχωριστά και μοναδικά, σαν να μην υπάρχει άλλος.
Δυνάμει της Θεότητός Του.
Δυνάμει της παντοδυναμίας Του.
Δυνάμει της άπειρου καλοσύνης Του.
Δυνάμει της απείρου ευσπλαχνίας και αγάπης και στοργής Του.
Τόσο πολύ.
Κι εμείς ακριβώς αυτό θέλομε.
Αυτό θέλομε!
Να μας αγαπάν οι άλλοι μόνο εμάς.
Μοναδικά εμάς.
Πρώτα εμάς και μετά τους άλλους. Ας κόψουμε και κάτι!Λοιπόν. Αυτό!
Κι αυτό μας το δίνει ο Χριστός. Μας το δίνει ο Χριστός!Αρκεί ν’ ανοιγόμαστε στην αγάπη Του.Αρκεί να Του ανοίγομε την πόρτα της ψυχής και της ζωής μας.Διότι, χωρίς τη δική μας συγκατάθεση, χωρίς τη δική μας πρωτοβουλία, χωρίς τη δική μας επιλογή, χωρίς τη δική μας θέληση, ο Ιησούς δεν μας βοηθάει.
Από το «Ημερολόγιον 2022, Αφιερωμένο στον Γέροντα Ανανία Κουστένη με αποσπάσματα από τους Λόγους του».