Ο Άγ. Ιωάννης ο Χρυσόστομος γράφει τα παρακάτω λόγια για την αγάπη του συζύγου προς την σύζυγο και το αντίστροφο:

"Ποτὲ νὰ μὴν τῆς μιλᾶς μὲ πεζὸ τρόπο, ἀλλὰ μὲ φιλοφροσύνη, μὲ τιμή, μὲ ἀγάπη π ο λ λ ή.

Νὰ τὴν  τ ι μ ᾶ ς καὶ δὲν θὰ βρεθεῖ στὴν ἀνάγκη νὰ ζητήσει ἐπαίνους ἀλλοῦ, ἂν ἔχει τοὺς δικούς σου.

Νὰ τὴν προτιμᾶς ἀπὸ ὅλους γιὰ ὅλα, γιὰ τὴν ὀ μ ο ρ φ ι ά, γιὰ τὴ σωφροσύνη της, καὶ νὰ τὴν ἐγκωμιάζεις.

Νὰ κάνεις φανερὸ ὅτι σοῦ ἀρέσει ἡ  σ υ ν τ ρ ο φ ι ά  της κι ὅτι προτιμᾶς νὰ μένεις στὸ σπίτι γιὰ νὰ εἶσαι μαζί της.

Ἀπὸ ὅλους τοὺς φίλους νὰ τὴν προτιμᾶς, καὶ ἀπὸ τὰ παιδιὰ ποὺ σοῦ χάρισε, κι αὐτὰ ἐξαιτίας της νὰ τὰ ἀγαπᾶς."

π.Σπ.Ρ.