Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Πολλές φορές μέσα στα Ιερά Ευαγγέλια είναι γραμμένη η φράση "κατα τας γραφάς". Αυτό σημαίνει ότι κάποιο γεγονός που ιστορείται, έχει γραφεί πριν πραγματοποιηθεί. Αυτό λέγεται προφητεία. Συγκινητική  η προφητεία για την Γέννηση του Κυρίου.

Γράφτηκε 700 έτη, προ του γεγονότος. Προφήτης ήταν ο Ησαίας. "Ιδού η παρθένος, εν γαστρί έξει  και τέξεται Υιόν! (Ησαίας 7,14) Σα να έβλεπε ο,τι έγινε. 7 αιώνες πριν! Γι' αυτό και ο υμνογράφος γράφει βλέποντας την Χριστού-γέννα: "Ησαΐα χόρευε η παρθένος έσχεν εν γαστρί..." Δηλαδή: Ησαΐα να χαρείς, διότι αυτό που έγραψες πραγματοποιήθηκε! Έκπληκτος στέκεται ο καθένας μας, εμπρός στις προφητείες των Γραφών.

Ο Χριστός ήρθε! Οι προφήτες Τον προανήγγειλαν. Η μόνη προφητεία που αναμένουμε είναι η δεύτερη έλευσή Του. Όλα τα άλλα "τα προφητικά" που γράφονται και λέγονται αυτές τις ημέρες, είναι εκτός των Ιερών Γραφών.

π.Σπ.Ρ.