Η σκέψη μας καθώς πλησιάζουν τα Χριστούγεννα, φθάνει στην πόλη της Βηθλεέμ. Όσοι έχουμε επισκεφθεί το Ναό, θυμόμαστε τη στενή είσοδο, που για να εισέλθεις πρέπει να σκύψεις. Μόλις όμως εισέρχεσαι στο ναό,αρχίζεις να δοξάζεις τα μεγαλεία του Θεού. Η Αγ. Ελένη τον 3ο αιώνα  και ο Ιουστινιανός τον 5ο αιώνα, έβαλαν τη δύναμη τους, για να χτιστεί όλο το οικοδόμημα. Κατεβαίνεις 13 σκαλοπάτια και φτάνεις στο σημείο που ακούμπησε η Παναγία τον νεογέννητο Χριστό. Αντικρίζεις μια Αγία Τράπεζα!

Κάτω από την Αγία Τράπεζα ένα αστέρι που θυμίζει την αγιογραφική διήγηση. Καθώς γίνεσαι ένα με το δάπεδο, για να ασπαστείς εκείνο το ιερό σημείο, σκέπτεσαι
ότι το βράδυ της Γεννήσεως εκεί βρίσκονταν ζώα και άχυρα. Τώρα όμως ένας Ναός!

Ο,τι ακουμπά ο Θεός, αγιάζεται! Προσπαθείς να φύγεις από το ναό και σου χαμογελά η Παναγία μέσα από την εικόνα της Βηθλεεμίτισσας. Το βλέμμα της χαρούμενο και ελπιδοφόροκαθώς κρατά τον Ιησού. Σαν να λέει στον καθένα μας:

-Κοίταξε το δώρο που σου έδωσα!

Μην φοβάσαι!

π.Σπ.Ρ