"...Λέμε ότι ζούμε σε χριστιανική κοινωνία, αλλά αυτό δεν ισχύει. Ζούμε σε μια κοινωνία πιο ειδωλολατρική και πιο εχθρική προς το Χριστό, από εκείνη στην οποία ο ‘ίδιος γεννήθηκε… οι άνθρωποι μισούν την αλήθεια και γι’ αυτό ευχαρίστως θα ξανασταύρωναν το Χριστό αν ερχόταν ανάμεσα τους..." π. Σεραφείμ Ρόουζ († 2 Σεπτεμβρίου 1982)

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Συζήτηση με κάποιο θεολόγο:
—Ο χριστιανός, πάτερ μου, πρέπει να είναι άνθρωπος δράσεως. Ο μοναχικός βίος όμως είναι απραξία.
—Ωχ, καημένε! Δεν αφήνεις τη δράση και τη βράση και να κοιτάξεις λίγο το δικό σου καταρτισμό; Όλο δράση και βράση είμαστε και αφήσαμε τις ψυχές μας να γίνουν χέρσα χωράφια. Καθάρισε με βαθιά αυτοκαλλιέργεια την ψυχή σου από τα πάθη και τότε ότι προσφέρεις στον πλησίον σου θα το προσφέρεις όχι από το άδειασμα σου αλλά από το ξεχείλισμα σου.

”Ανέκδοτα π. Ιωήλ Γιαννακόπουλου”

π. Επιφάνιος Ι. Θεοδωρόπουλος,

Ιερόν Ησυχαστήριον Κεχαριτωμένης Θεοτόκου Τροιζήνος