Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Η ψυχή του παιδιού είναι ένα λευκό χαρτί, που στο δίδει ο Χριστός και καλείσαι να γράψεις πάνω σε αυτό, περί του Χριστού. Αν πρωτογράψουν οι γονείς τον Χριστό στην ψυχή του παιδιού, τότε το παιδί και να πέσει αργότερα με τα μούτρα στην αμαρτία, θα έρθει εποχή,που τα πρώτα γραφόμενα, θα του έρθουν στην επιφάνεια και θα επιστρέψει στον Χριστό.

Και αυτό γιατί το παιδί θα δει, ότι η αμαρτία δεν του γεμίζει την καρδιά,κάτι που γινότανε όταν βρισκότανε κοντά στο Χριστό. Είναι δύσκολο για τον διάβολο να γράψει πάνω σε ένα ήδη γραμμένο χαρτί και από αυτό και μόνο καταλαβαίνουμε, τί ευθύνη έχουν γονείς απέναντι στα παιδιά τους και στο Θεό!

Αγιος Κοσμας ο Αιτωλος