Γεθσημανή: Ο Τάφος της Παναγίας! Τρία είναι τα σπουδαιότερα προσκυνήματά μας.

Ο Πανάγιος Τάφος,

Ο Φριχτός Γολγοθάς και

Ο Πάνσεπτος Τάφος της Θεοτόκου.

Καθώς προχωρά ο μήνας της Παναγίας, ας φθάσουμε νοερά σ'εκείνη την όμορφη περιοχή της Γεθσημανή, που φυλάσσεται ο Τάφος της Παναγίας. Μεγαλοπρεπής Ναός Τον σκεπάζει. Η Αγία Ελένη Τον έχτισε. (326 μ.χ)Μπαίνεις στο Ναό και κατεβαίνεις 48 σκαλοπάτια. Φτάνεις και προσκυνάς τον Πάνσεπτο Τάφο της Παναγίας. Ο Τάφος της ελπίδας μας!Όταν ανοίχτηκε δεν βρέθηκε το Σώμα της Θεοτόκου. Δε μπορούσε το Σώμα που γέννησε την Ζωή, να γνωρίσει φθορά.Ο,τι συνέβη στον Υιό, συνέβη και στην Μητέρα Του.

Γέννηση- Θάνατος- Ταφή- Ανάσταση- Ανάληψη.

Γι'αυτό αγαπάμε τον Τάφο Της.Πόσο φτωχή θα ήταν η Πίστη μας, εάν αυτοί οι δύο Τάφοι (Του Χριστού και της Παναγίας) είχαν μέσα οστά. Δεν έχουν όμως. Γι'αυτό  προσδοκούμε Ανάσταση νεκρών. Γι'αυτό και δε μας φοβίζει ο θάνατος.Οι Ιερείς που φυλάττουν το προσκύνημα εξ αιτίας της παρουσίας πολλών πιστών, προστάζουν, να γίνει γρήγορα η προσκύνηση.Όλοι μας όμως, βγαίνουμε και ξανακαθόμαστε στην αναμονή, για να ξαναγγίξουμε τον Τάφο Της.

Γλυκό κατευόδιο μας προσφέρει η Εικόνα της Παναγίας της Ιεροσολυμίτισσας, που φυλάσσεται πίσω από τον Τάφο. Καθώς Την ασπάζεσαι αλλάζεις την αντίληψη που έχεις για την ομορφιά. Αναχωρείς από την Γεθσημανή και αισθάνεσαι να ψάλεις με την καρδιά σου στην Παναγία τον υπέροχο ύμνο: "Απόστολοι εκ περάτων συναθροισθέντες ενθάδε Γεθσημανή τω χωρίω κηδεύσατέ μου το σώμα και Συ Υιέ και Θεέ μου παράλαβέ μου το πνεύμα".

π.Σπ.Ρ