Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Αναμονή με σκέψη. Αυτές  τις ημέρες όλοι αναμένουν την επίσημη ανακοίνωση της τουρκικής κυβέρνησης. Θα γίνει τζαμί η Αγιά Σοφιά; Όλοι διαδηλώνουν την ανάγκη να παραμείνει μουσείο.

Εμείς θα ζητούσαμε να επανέλθει ως χώρος λατρείας του Θεού. Γι'αυτό χτίστηκε.Υπάρχει μια ωραιότατη εικόνα ο Ιουστινιανός να παραδίδει την Αγιά Σοφιά στον Κύριο που κάθεται στον θρόνο Του. Οι παραδόσεις μιλούν ότι "πάλι δικά μας θα'ναι".

Όσοι έχουμε επισκεφθεί την Αγιά Σοφιά καθώς την βαδίζουμε ονειρευόμαστε μια Θεία Λειτουργία. Ας ευχηθούμε να ακουστούν πάλι ύμνοι.

Για 900 χρόνια, έως την άλωση, αυτό γίνονταν. Είναι ενοχλητικό να συμβιβαζόμαστε με το λιγότερο κακό.

π.Σπ.Ρ