Δάνεισε κι εσύ δυο ώρες στο Θεό, πηγαίνοντας στην εκκλησία, και θα φέρεις στο σπίτι σου κέρδη αμέτρητων ημερών. Αν όμως δεν δέχεσαι να κάνεις κάτι τέτοιο, σκέψου μήπως μ’ αυτή σου τη στάση χάσεις κόπους πολλών ετών. Γιατί ο Θεός, όταν περιφρονείται, γνωρίζει να σκορπίζει τα χρήματα που συγκεντρώνεις με την εργασία της Κυριακής (Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος ).

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Μνήμη των 318 Πατέρων της Α' εν Νίκαια Οικουμενικής Συνόδου. (20 Μαϊου -19 Ιουνίου 325)

▪︎Πρόεδρος της Συνόδου: Μέγας Κωνσταντίνος.

▪︎Αιτία σύγκλησης: Η αίρεση του Αρείου (Δεν πίστευε στην θεότητα του Χριστού)

▪︎Μερικά ονόματα των συμμετεχόντων Πατέρων.
Άγ.Αλέξανδρος
Άγ.Αθανάσιος
Άγ.Ευστάθιος
Άγ.Παφνούτιος
Άγ. Σπυρίδων
Άγ.Νικόλαος.

▪︎Σημαντικότερες αποφάσεις:

-Διατύπωσε τα πρώτα 7 άρθρα του Συμβόλου της Πίστεως.

-Καταδικάστηκε η αίρεση του Αρείου.

-Καθορίστηκε ο τρόπος υπολογισμού της εορτής του Πάσχα.

Κυριακή των Πατέρων!

Είναι μεγάλη ευλογία στην ζωή μας να γνωρίζουμε και να βιώνουμε τη διδασκαλία των Αγίων Πατέρων. Είναι ο ασφαλής δρόμος, ώστε να μην μπερδευόμαστε και να μην μπερδεύουμε άλλους. Να γνωρίζουμε αλλά και να πράττουμε, γιατί θεολόγοι πολλοί αλλά θεοδρόμοι λίγοι.

π.Σπ.Ρ