Δάνεισε κι εσύ δυο ώρες στο Θεό, πηγαίνοντας στην εκκλησία, και θα φέρεις στο σπίτι σου κέρδη αμέτρητων ημερών. Αν όμως δεν δέχεσαι να κάνεις κάτι τέτοιο, σκέψου μήπως μ’ αυτή σου τη στάση χάσεις κόπους πολλών ετών. Γιατί ο Θεός, όταν περιφρονείται, γνωρίζει να σκορπίζει τα χρήματα που συγκεντρώνεις με την εργασία της Κυριακής (Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος ).

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Σύμφωνα με τα υπο της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος ,της Ι.Μητροπόλεως μας και της Κυβερνητικής Υπουργικής Αποφάσεως ορισθέντα ενημερώνουμε τους ευσεβείς Ενορίτες μας σχετικά με την λειτουργία του Ιερού μας Ναού απο την Κυριακή 17 Μαίου έως την Παρασκευή 5 Ιουνίου 2020.

1.Το ωρολόγιο Πρόγραμμα των Ιερών Ακολουθιών έχει ως εξής.

α.Ακολουθία του Εσπερινού ώρα 7.00 μ.μ.

β.Ακολουθία Μεσονυκτικού Όρθρου μετά  Θείας Λειτουργίας τις Κυριακές 6.30 π.μ -10.00 π.μ.

γ.Ακολουθία Μεσονυκτικού Όρθρου μετά  Θείας Λειτουργίας τις Εορτές 6.30 π.μ- 9.00 π.μ.

δ.Ακολουθία Μεσονυκτικού ,Όρθρου και Α'  Ωρας, τις Καθημερινές άνευ Θ.Λειτουργίας 6.30 π.μ- 8.00 π.μ.

2.Ο Ναός μας θα παραμένει ανοικτός καθημερινές και Κυριακές μετά την Λατρεία έως 1.00 το μεσημέρι και το απόγευμα έως τις 8.30 μ.μ.

3.Ο συνολικός αριθμός των πιστών που θα εκκλησιάζονται εντός του Ναού ανέρχεται στα 15 πρόσωπα. Οι υπόλοιποι θα συμμετέχουν απο τον προαύλιο χώρο.

4.Μετά τα τελούμενα Μνημόσυνα δεν θα προσφέρεται καφές στο Ενοριακό μας Αρχονταρίκι.

Εκ του Ι.Ναού