Ήταν πρωί στη λίμνη της Γενησαρέτ και οι μαθητές του Κυρίου, είχαν επιστρέψει απογοητευμένοι  από την αποτυχία  της αλιείας τους. Τους βλέπει ο Χριστός από τον αιγιαλό. Τους παροτρύνει να ρίξουν τα δίχτυα στην δεξιά πλευρά του πλοιαρίου τους.Ο Πέτρος έχει τις ενστάσεις του αλλά με θάρρος λέει:"Επί δε τω ρήματί σου χαλάσω το δίκτυον". Θα το κάνω επειδή Εσύ το λες.

Πόσο ζηλεύω αυτή την φράση του αποστόλου Πέτρου ο οποίος αφέθηκε στον Χριστό χωρίς να ξέρει ότι η πράξη του θα έχει αποτέλεσμα; Τον ζηλεύω γιατί ζώ στην εποχή της χάριτος και θα έπρεπε να με ηρεμούν τα λόγια του Κυρίου: "Εγώ ειμί ο Ποιμήν ο καλός" "Μη φοβείσθε". "Θαρσείτε". Και άλλα πολλά. Είναι ωραίο να υπογράφεις "λευκές επιταγές" και να μην ξέρεις πόσο θα χρεωθείς. Αρκεί μόνο που τις στέλνει ο Παντογνώστης.

π.Σπ.Ρ.