Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Η Βασίλισσα του Αγίου Όρους είναι η Πορταΐτισσα. Όταν μπαίνεις στο μοναστήρι των Ιβήρων, νομίζεις ότι πλησιάζεις τον θρόνο της Θεοτόκου. Η εικόνα της φυλάσσεται ανάμεσα στα πολλά τάματα των επωνύμων ή ανωνύμων πιστών. Ιδιαίτερο τάμα, που ξεχωρίζει, είναι μια πένα κιθάρας. Την παρέδωσε ένας πατέρας. Την χρησιμοποιούσε ο γιος του, λίγο πριν αναχωρήσει από την ζωή. Ήταν απο την αγαπημένη του κιθάρα και την κρατούσε συνέχεια στο χέρι του.

Την αφιέρωσε στην Παναγία ο πατέρας, γιατί ήταν η χαρά του παιδιού του.Καθώς άκουγα την ιστορία απο τον ηγούμενο της μονής σκέφθηκα ότι η Παναγία δέχεται τα πάντα.Δεν υπολογίζει την αξία κάθε προσφοράς.Προσέχει την διάθεση του παιδιού της.Δεν συγκρίνει τάματα.Δεν απορρίπτει τίποτα.Όλα την συγκινούν.Όλα παίρνουν αξία, γιατί της τα προσφέρουμε.Δικαίως την ονομάζουμε:Βασίλισσα ! Μητέρα ! Γλυκασμό ! Πρεσβεία θερμή !Ωραίο να της παραδώσουμε την "πένα" της ψυχής μας.

π.Σπ.Ρ