«... Σκοτώνω την ώρα μου..»...Ο Θεός μας προσθέτει χρόνο στη ζωή μας, για να απαλλάξουμε την ψυχή μας από το βάρος της αμαρτίας. Δεν μας δίνει ο Θεός χρόνο για τους αρραβώνες και τους γάμους, ούτε για ταξίδια και τις επιτυχίες, για τίποτα!

Και έχεις τον άλλο να παίζει τάβλι και να λέει:- Να, σκοτώνω την ώρα μου!σπαταλάς το χρόνο σου στο καφενείο;Ας ευχαριστήσουμε τον Θεό για την χρονιά που φεύγει και ας αξιοποιήσουμε τον χρόνο στο νέο έτος που έρχεται, πιο σωστά. Να βάλουμε νέα αρχή μετανοίας ώστε να γίνουμε περισσότερο και καλύτεροι Χριστιανοί.

Δημήτριος Παναγόπουλος

Ιεροκήρυκας