Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Όλος ο αγώνας του καθενός είναι να τον αναγνωρίζουν, να τον παραδέχονται, να αισθάνεται ότι είναι κάποιος, μη τυχόν τον απορρίψουν. Αυτή είναι  η τυραννία του ανθρώπου, και δεν καθόμαστε λίγο να φιλοσοφήσουμε γιατί να είναι έτσι. Οι άγιοι δεν τα πήραν έτσι.
Οι μαθητές του Χριστού, οι απόστολοι τι έκαναν; Δέχτηκαν την απόρριψη. Γι’ αυτό λένε: Ως μηδέν έχοντες και τα πάντα κατέχοντες. Την ώρα ακριβώς που δεν έχεις τίποτε, τα έχεις όλα. Την ώρα που απορρίπτεις εντελώς τον εαυτό σου ή δέχεσαι να απορριφθεί εντελώς ο εαυτός σου, την ώρα εκείνη έχεις τον εαυτό σου, και γίνεσαι άνθρωπος του Θεού. Απαρνησάσθω εαυτόν, είπε ο Κύριος.
Πως δεν πιανόμαστε από μερικές λέξεις τόσο ξεκάθαρες; “Ος δ’ αν απολέσει την εαυτού ψυχήν.... ούτος σώσει αυτήν”. Όποιος χάσει τον εαυτό του ζώντας την απόρριψη, αυτός θα βρει τον εαυτό του.
π. Σ. Κ.