Πόσα δάκρυα χύθηκαν μπροστά σε εικονίσματα; Πόσοι αμαρτωλοί γονάτισαν σαν τους αγίους για να ζητήσουν θείο έλεος; Πόσα καντήλια άναψαν για να φωτίσουν τα σκοτάδια μίας μεγάλης νύχτας; Πόσες προσευχές έγιναν κλάμα γιατί ίσως ήταν πρώτη φορά που στη συνάντηση με τον Θεό ένιωσαν αληθινή αγάπη; Δ.Τ.

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

1. Η Εκκλησία είναι το σώμα και το αλάθητο στόμα του Χριστού.

2. Η Εκκλησία είναι η μόνη ασφαλής οδός σωτηρίας.

3. Εις την Εκκλησία ανήκουν όσοι πιστεύουν όσα διδάσκει η Εκκλησία και όσοι είναι μετ’ αυτής ηνωμένοι διοικητικά, λατρευτικά, ευχαριστιακά και κοινωνικά.

4. Η αίρεση και το σχίσμα χωρίζουν από την Εκκλησία και οδηγούν εις τον όλεθρον της κολάσεως.

5. Οι αιρετικοί και οι σχισματικοί δεν ανήκουν στην Εκκλησία και άρα η αίρεσις και το σχίσμα δεν επιτρέπεται να λέγωνται Εκκλησίαι, αλλά αιρετικαί και σχισματικαί συνάξεις και παραφυάδες ή ομολογίαι.

6. Το χρέος της Εκκλησίας μας είναι να επαναφέρει τους πλανημένους εις την μίαν ποίμνην του Χριστού ζώντας εις την Μίαν, Αγίαν, Καθολικήν και Αποστολικήν Εκκλησίαν.

Αρχιμ. Επιφάνιος Θεοδωρόπουλος