Μέγαν εύρατο εν τοις κινδύνοις...."

Έτσι ξεκινά το Απολυτίκιο του σημερινού εορταζομένου Αγίου Δημητρίου. Ο Θεός δοκίμασε τον Άγιο και τον βρήκε Μεγάλο την ώρα των κινδύνων και των πειρασμών.

Γι' αυτό όλοι μας ελκυόμαστε από τον γλυκύτατο, όμορφο, χαρισματούχο, νέο και θαυματουργό Άγιο Δημήτριο.Σα να ψάχνουμε και εμείς αυτή την ξεχωριστή μεγαλειότητα, όταν διάφορα μας πειράζουν και μας ενοχλούν.

Εκείνος, όταν του  ζητήθηκε, έδωσε τη ζωή του για τον Χριστό. Γιατί ζούσε σε καιρούς διωγμών. Απο εμάς δεν ζητάο Χριστός τη ζωή μας.Κάτι κατώτερο αλλά σημαντικό.

Να προσφέρουμε εν καιρώ πειρασμών και κινδύνων, τα χαρίσματα που έχουμε μέσα μας. Χαρά Ειρήνη. Πραότητα. Μακροθυμία. Και όχι θλίψη θυμό, κατήφεια και μικρότητα.

Σ' όποιον, όντως αγωνιστεί, του δίνεται ξεχωριστός στέφανος. Έτσι τιμάται ο Άγιος.

π.Σ