Αρχική » Κατήχηση » Κηρύγματα

Πρωτοχρονιά σήμερα γιά τό ἐκκλησιαστικό ἡμερολόγιο! Ἡμέρα ἐπίσημη καί χαρούμενη γιά τήν Ἐκκλησία, διότι δίνεται ἡ εὐκαιρία νά ἐνατενίσουμε στό πρόσωπο τοῦ Ἰησοῦ καί νά δοῦμε ὅτι Αὐτός εἶναι ὁ Δημιουργός τοῦ χώρου καί τοῦ χρόνου. Εἶναι ὁ ἀπόλυτος Κυβερνήτης καί Ἄρχοντας τοῦ σύμπαντος. Γιά τό Χριστό ὁμιλεῖ ὁλόκληρη ἡ δημιουργία. Τό ἔργο Του τό διακηρύττουν ὅλα τά πλάσματα. Τό ἀπέραντο ἄπειρο ὁμιλεῖ γιά τό Χριστό. Τό ἀπειροελάχιστο κομμάτι τῆς ὕλης ὁμιλεῖ γιά τό Χριστό. Τά χρώματα τοῦ οὐρανοῦ, ἡ δομική ἁρμονία τῶν ζώων καί τῶν φυτῶν ὁμιλοῦν γιά τό Χριστό. Οἱ ἀπαραβίαστοι καί ἀμετακίνητοι νόμοι τῆς φύσεως διαλαλοῦν τή δόξα Του. Ὅλα προέρχονται ἀπό Ἐκεῖνον καί ὅλα ἀναφέρονται σ’ Ἐκεῖνον. Πέρα, ὅμως, ἀπό τά πλάσματα καί τά κτίσματα γιά τόν Ἰησοῦ ὁμιλεῖ καί ὁλόκληρη ἡ ἱστορία. Κανένα γεγονός δέν ἔγινε χωρίς τή δική Του μέριμνα. Κανένα πρόσωπο δέν ἔδρασε σέ λάθος ἐποχή. Καμία ὑπόθεση μέσα στό διάβα τῶν αἰώνων δέν ἐξελίχθηκε τυχαῖα. Ἐκεῖνος γνωρίζει κάθε διάσταση τοῦ χώρου καί τοῦ χρόνου, ἀφοῦ εἶναι ὁ Δημιουργός τους. Ἀποκαλύπτεται ὁ Κύριος μέσ’ ἀπό τή δημιουργία Του συνεχῶς. Ὅποιος ἐπιθυμεῖ συλλαμβάνει αὐτή τή θεϊκή ἀποκάλυψη καί τήν ἀπολαμβάνει. Γιά ἐκείνους, ὅμως, πού χρειάζονται βοήθεια ὁ φιλάνθρωπος Ἰησοῦς ἄφησε τήν παρουσία Του νά ξεδιπλωθεῖ μπροστά στά μάτια τῶν προφητῶν, ἔτσι ὥστε ἐκεῖνοι ξεκάθαρα καί δυνατά νά κηρύξουν τή δύναμη καί τά δυσπρόσιτα σημάδια τῆς οἰκονομίας Του.

Ὁ Ἠσαῒας ὑπῆρξε ἕνας τέτοιος μεγαλοφωνότατος προφήτης, πού μίλησε γιά τόν ἐρχομό τοῦ Μεσσία στή γῆ καί γιά τήν ἀκατάβλητη δόξα τοῦ Θεανθρώπου. Μίλησε τόσο καθαρά καί μέ τόσες λεπτομέρειες, πού ἦταν σά νά ζοῦσε μαζί μέ τό Χριστό. Τό κείμενο καί τά λόγια αὐτοῦ τοῦ κορυφαίου προφήτη ὁ Ἰησοῦς τά παρουσίασε στούς ἀκροατές Του, γιά νά τούς ἀναγγείλει ὅτι ὅλες αὐτές οἱ προφητεῖες ἐπαληθεύονται καί ἐκπληρώνονται ἀπό Ἐκεῖνον τόν Ἴδιο. Μέ βοηθό τόν Ἠσαῒα ὁ Κύριος ἁπλά καί ταπεινά, καθαρά καί ἄμεσα ἀποκαλύπτεται. Ἡ ἀποκάλυψή Του ἀπευθύνεται στήν πίστη καί στή λογική τῶν ἀκροατῶν Του. Θέλει νά τούς βοηθήσει νά καταλάβουν ὅτι εἶναι σύγχρονοι τοῦ Σωτήρα. Νά χαροῦν τό γεγονός πώς ἡ λύτρωση δέν εἶναι πλέον ἀναμονή καί ἐλπίδα ἀλλά πραγματικότητα. Ἀποκαλύπτεται, γιά νά πάρουν οἱ ἄνθρωποι τίς σωστές ἀποφάσεις. Νά ἐγκαταλείψουν τά ἔργα τοῦ σκότους, τίς πράξεις τῆς ἁμαρτίας καί τήν ἀπελπισία τοῦ θανάτου. Νά ἀγκαλιάσουν τό φῶς, τήν ἔνσαρκη ἀγάπη, τήν ἀληθινή ζωή.

Νά δώσουν νόημα στήν ἀρετή τους, ἀληθινό περιεχόμενο στήν   προσευχή τους, παρηγοριά καί ἐλπίδα στίς περιπέτειές τους. Βεβαίως, αὐτή τήν ἀποκάλυψη ὁ Κύριος δέν τήν ἔκανε μόνο γιά τούς ἀκροατές ἐκείνου τοῦ Σαββάτου στή Συναγωγή. Ἀποκαλύφθηκε γιά τό χατίρι ὁλόκληρης τῆς ἀνθρωπότητας. Ἀποκαλύπτεται γιά τόν καθένα χωριστά ἀπό μᾶς πού ἀναζητοῦμε τό Μεγάλο Ἀναμενόμενο καί θέλουμε νά γίνουμε ταπεινοί συνακόλουθοι στήν πορεία Του. Σήμερα, αὐτή τήν τόσο ἐπίσημη ἡμέρα τῆς Ἐκκλησιαστικῆς Πρωτοχρονιᾶς, λαμβάνουμε τό μήνυμα πώς ὁ Σωτήρας, Δημιουργός καί Κυβερνήτης τοῦ σύμπαντος, ὁ ἀληθινός καί παντοδύναμος Θεός εἶναι παρών στή λατρευτική μας σύναξη, παρών στήν καθημερινότητά μας, παρών μέσα στήν ὕπαρξή μας μέ τά μυστήριά Του. Δέν ἔχουμε παρά νά Τόν ἀναζητοῦμε ἀκούραστα, νά Τόν ὑπακοῦμε ἀναντίρρητα, νά Τόν μιμούμαστε ἐλεύθερα καί, περισσότερο ἀπ’ ὅλα, νά Τόν ἀπολαμβάνουμε ἀκόρεστα ἀπό τώρα καί γιά πάντοτε, σ’ ὅλους τούς αἰῶνες τῆς αἰωνιότητος.

Ι.Μ.Δ