Εκείνος που για να πιστέψει στο Θεό ζητά θαύματα, δεν έχει αρχοντιά. Για το Θεό αυτό έχει αξία. Να αγαπήσουμε τον Θεό μόνο και μόνο επειδή είναι αγαθός. Όσιος Παΐσιος ο Αγιορείτης

Ο πιστός πλησιάζοντας τον χαριτόβρυτο Σταυρό του Κυρίου μας, αποκτά την εμπειρία του παραδείσου. Ο Τίμιος Σταυρός είναι η μεγαλύτερη απόδειξη της νέας ζωής που έφερε στον κόσμο ο Χριστός και της δυνάμεως της Αναστάσεώς Του.

Γι' αυτό πρέπει να τον προσκυνούμε ευλαβικά, να τον ασπαζόμαστε προσευχητικά, να εκζητούμε τη βοήθεια του εσταυρωμένου Κυρίου μας, να αγωνιζόμαστε στην πνευματική μας ζωή. Ο κάθε αγωνιζόμενος χριστιανός έχει την ανάγκη, προς υπέρβασιν της κοπώσεως και της αθυμίας, της χάριτος και της ευλογίας του Θεού, ώστε να εξέλθη νικητής σε αυτόν τον αγώνα κατά των παθών και της αμαρτίας.

Αυτή η χάρις παρέχεται πλουσίως διά του Τιμίου και Ζωοποιού Σταυρού, που είναι το κατεξοχήν σύμβολο του Χριστού και της Εκκλησίας μας.

Ο Σερρών Θεολόγος