Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Η πρώτη σκέψη κυρίως προέρχεται από τον επιπόλαιο εαυτό μας, που θέλει πράγματα αρνητικά, λειτουργεί με εγωισμό, έχει επιθυμίες οι οποίες που δεν υπηρετούν την αγάπη. Τι είναι η πρώτη σκέψη; Είναι η προβολή του εγωισμού μας. Σκέψη αυτοδικαίωσης, θέλησης. αντίδρασης ,ταραχής. Τσακώνομαι με τον άντρα μου, την γυναίκα μου τον γειτωνα τον συναδελφο τον αδερφό. Αυτές είναι αντιδράσεις του επιπόλαιου εαυτού μας. Μέσα μας όμως υπάρχει και ο πραγματικός μας εαυτός. Πρέπει όμως να βάλουμε δεύτερη σκέψη.

Κι εκει τίθεται ένα ερώτημα τελικα, τι θέλουμε από τον εαυτό μας; Ποια επιλογή ζωης κάνουμε; Τι θέλω πραγματικά; Να με δικαιώνουν, να με υπηρετούν οι άνθρωποι ή να έρθω σε διχόνια με το επιπόλαιο εαυτο μου για να βγει στην επιφάνεια ο πραγματικός, που έχει αγάπη, συγχώρηση, που δε μετρά την αδικία ή την προσβολή που μου έκανε ο άλλος. Γι αυτό είναι ανάγκη όταν δουμε μεσα μας μια σκέψη μια γνωμη μια παρώθηση αμέσως να διχαστούμε και να πούμε όχι στον εαυτό μας.

Για παράδειγμα γίνεται κάτι, σε τσαντίζει ο άντρα σου , γιατι να μείνεις σ΄αυτό, βάλε δεύτερη σκέψη. Ανέλυσε αυτό μέσα σου, είναι η πρώτη σου αντιδραση σωστή; Γιατι αντεδρασες έτσι; Κι να αποφασίσουμε τότε , που θελουμε να κατευθύνουμε την καρδιά μας, τι να έχει η καρδιά μας; Αυτός είναι ο αγώνας μας. Για να έρθει η δεύτερη σκέψη όμως χρειάζεται ένα κίνητρο. Το κίνητρο δεν είναι να γίνουμε καλοί σύντροφοι, ή καλοι φίλοι ή καλοι άνθρωποι, Το κίνητρο είναι να γινει το θέλημα του Θεού, να κατοικίσει ο Χριστός στη καρδιά μας.

π. Βαρναβα Γιάγκου