Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

«Ἀποτάσσομαι τῷ σατανᾶ δηλοῖ, ὅτι ἐγὼ ὁ βαπτιζόμενος χαλῶ τὴν συμφωνίαν ἐκείνην, ὅπου ἔκαμεν ὁ Ἀδάμ, καὶ διὰ τοῦ Ἀδὰμ ὅλη ἡ ἀνθρωπότης, εἰς τὸν διάβολον διὰ νὰ παραβῇ τὴν Ἐντολὴν τοῦ Θεοῦ, καὶ ἀθετῶ τὴν φιλίαν καὶ ἕνωσιν τοῦ σατανᾶ καὶ ἀποπτύω τὴν δύναμιν καὶ δόξαν του.

Τὸ δὲ συντάσσομαι τῷ Χριστῷ δηλοῖ, ὅτι κάμνω ἐγὼ ὁ βαπτιζόμενος συμφωνίαν καὶ ὑπόσχεσιν νὰ εἶμαι δοῦλος τοῦ Χριστοῦ, νὰ ὑποτάσσωμαι εἰς τὰς Ἐντολάς Του καὶ νὰ κάμνω τὸ Θέλημά Του».

«Τί δὲ δηλοῦσι τὰ ἔργα τοῦ σατανᾶ, τὰ ὁποῖα ἀποστρέφεται κάθε Χριστιανός; Δηλοῦσιν ὅλας τὰς κακίας καὶ κάθε λογῆς ἁμαρτίαν. Τί δὲ δηλοῖ ἡ λατρεία του; Δηλοῖ κάθε προσκύνησιν καὶ προσευχὴν ὅπου γίνεται εἰς αὐτόν, καθὼς εἶναι [καὶ τὰ ἑξῆς]: ● τὸ νὰ ἀνάπτῃ τινὰς κηρία καὶ φῶτα εἰς μνήματα ἑλληνικὰ καὶ εἰς βωμοὺς τῶν δαιμόνων, τὸ νὰ θυμιάζει κοντὰ εἰς βρῦσες καὶ πηγάδια διὰ νὰ εὕρῃ ἰατρείαν εἰς τὰς ἀσθενείας του, ἢ διὰ νὰ τοῦ δώσουν θησαυρὸν οἱ δαίμονες· ● λατρεία τοῦ σατανᾶ εἶναι ἀκόμη καὶ ὅλαι μαντεῖαι, τὰ ποδαρικά, τὰ ῥιζικά, τὰ γητεύματα τῶν κακῶν γραϊδίων καὶ τὰ δαιμονικὰ ψιθυρίσματα καὶ φυσήματα, καὶ τὰ παρατηρήματα τῶν ἡμερῶν καὶ τοῦ πετάσματος τῶν πουλιῶν καὶ ὅλα τὰ τοιαῦτα δαιμονικά. Πομπὴ δὲ τοῦ σατανᾶ εἶναι οἱ δαιμονικοὶ χοροὶ καὶ τὰ παιγνίδια καὶ τὰ θέατρα καὶ τὰ κυνήγια καὶ ἱπποδρόμια, τὰ ὁποῖα ταῦτα ὅσοι τὰ δέχονται, ὅλα ἢ μερικά, εἶναι ἐθνικοὶ καὶ εἰδωλολάτραι, ἢ μᾶλλον εἰπεῖν δαιμονολάτραι».

Ἅγιος Κύριλλος Ἱεροσολύμων διὰ τοῦ Ὁσίου Νικοδήμου