Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ἀξιόλογος σύγχρονος ζωγράφος, μὲ πλούσιο καὶ σημαν- τικὸ ἔργο εἶναι ὁ Σωτήρης Σόρογκας.   Σὲ συνέντευξί του δήλωσε: «Μὲ δάσκαλο τὸν Μόραλη θυμᾶμαι τὴν μαγικὴ ἀτμόσφαιρα τοῦ ἐργαστηρίου καὶ τὴν ἱερότητα τῆς ἀποστολῆς μας.

Ὅλοι μας ψάχναμε νὰ βροῦμε τὴν ἀφετηρία μιᾶς προσωπικῆς ἔκφρασης».

Σὲ σχετικὴ ἐρώτησι, ὁ ζώγραφος εἶπε: «Πιστεύω ὅτι ἡ ἀγάπη εἶναι δυσεύρετη, ὅπως ἡ ἁγιοσύνη, ἐπειδὴ προϋποθέτει ἀπάρνησι τοῦ “ἐγώ”, καὶ δύσκολο ἂν καὶ ὄχι ἀκατόρθωτο». Ἀναφορικὰ μὲ τὴν πίστι, ὅταν ἐρωτήθηκε, εἶπε: «Σέβομαι τὴν πίστι τῶν ἄλλων. Ἡ ἀποϊέρωση τῶν πάντων πιστεύω ὅτι συνέτεινε στὴν ἀπουσία σεβασμοῦ καὶ στὶς σχέσεις τῶν ἀνθρώπων, ὅπως πρὸς τὸν δάσκαλο, τὸν ἡλικιω- μένο, τὸν ἱερέα, τὰ σύμβολα τῆς πατρίδας, πρὸς τὸ ψωμί, ποὺ κάποτε ἂν ἔπεφτε κάτω, τὸ φιλούσαμε σηκώνοντάς το»...

Μὲ εἰλικρίνεια ὁ ζωγράφος Σόρογκας ὁμολογεῖ: «Ζηλεύω αὐτοὺς ποὺ πιστεύουν, γιατὶ ἡ λυτρωτικὴ δύναμη τῆς πίστης ἀπουσιάζει παντελῶς ἀπὸ μένα»... Ὁ γνωστὸς ἄθεος Τζούλιαν Μπὲρνς εἶπε: «Δὲν πιστεύω στὸν Θεό, ἀλλὰ μοῦ λείπει!...». Ὁ συγγραφέας Α. Μ. Χένρυ ἔγραψε: «...στὸ βάθος τοῦ ἀθεϊσμοῦ ὑπάρχει ἡ ἀπελπισία τοῦ ξεριζωμένου».