"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Πολλές φορές ο άνθρωπος έχει ανάγκη μιας περιόδου αυτοσυγκεντρώσεως και πνευματικής περισυλλογής, ύστερα από τους κόπους και μόχθους της ζωής και τις ταλαιπωρίες της κακίας και της αμαρτίας.
Ιδιαίτερα μάλιστα στην εποχή μας, η ανθρωπότητα αισθάνεται περισσότερο την ανάγκη αυτή. Μια τέτοια περίοδος κάθε χρόνο μέσα στην Αγία Ορθόδοξο Εκκλησία μας είναι η περίοδος του Τριωδίου, που αρχίζει σήμερα.

Όλοι ακούμε αυτές τις ημέρες κάθε έτους, ότι αρχίζει ή ανοίγει το Τριώδιο. Όμως, τι σημαίνει αυτό; Δυστυχώς, λόγω άγνοιας και εκκοσμικεύσεως μερικών χριστιανών, ο νους του ανθρώπου τρέχει στα γλέντια και στον καρνάβαλο. Πόσο παρεξηγήσαμε την έννοια του Τριωδίου!

Αρχίζει το Τριώδιο σημαίνει ότι η Εκκλησία μας ανοίγει το ομώνυμο λειτουργικό εκείνο βιβλίο που περιέχει υμνολογικό υλικό, με ιδιαίτερα κατανυκτικά τροπάρια και το οποίο χρησιμοποιείται μέχρι και το Μεγάλο Σάββατο. Από αυτή την εκκλησιαστική πράξη η περίοδος αυτή ονομάζεται ΤΡΙΩΔΙΟ.Η φιλόστοργος Εκκλησία μας, καθόρισε αυτήν την κατανυκτική περίοδο, για να προετοιμάσει τους πιστούς να υποδεχτούν το Άγιο Πάσχα και να τους απομακρύνει από τα ανήθικα έθιμα της ειδωλολατρίας, που τις ημέρες αυτές γίνονταν κάθε χρόνο στην παλιά εκείνη εποχή.
Οι πρώτοι Χριστιανοί ζούσαν ανάμεσα σε κόσμο που διατηρούσε με φανατισμό τα έθιμα αυτά. Και ήταν επόμενο να παρασύρονται αφού κι αυτοί είχαν ζήσει σαν ειδωλολάτρες απ’ τα παιδικά τους χρόνια. Όμως, στις ημέρες μας δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία, ιδιαίτερα στην Αγιοτόκο Ελλάδα μας, που όλοι μας γεννηθήκαμε, βαφτιστήκαμε στο Όνομα της Αγίας Τριάδος, μεγαλώσαμε και γαλουχηθήκαμε πνευματικά μέσα στους κόλπους της Ορθοδόξου Εκκλησίας μας, να παρασυρόμαστε και να συμμετέχουμε σε διάφορες εκδηλώσεις που αντιβαίνουν στα Χριστιανική ήθη και έθιμά μας.

Επομένως, το ΤΡΙΩΔΙΟ είναι μία περίοδος που έχει σκοπό να προετοιμάσει το Χριστιανό να απομακρυνθεί από αυτήν την αντιεκκλησιαστική-κοσμική ζωή και να ποθήσει την ενάρετη ζωή, να φροντίσει την ψυχική του καλλιέργεια και σωτηρία, με νηστεία, προσευχή, ελεημοσύνη και μετάνοια, ώστε να υποδεχθεί τα Άγια Πάθη του Κυρίου και την ένδοξη Ανάστασή Του.
Και γι’ αυτό ακριβώς τον λόγο η Εκκλησία μας συμβουλεύει όχι σε χορούς και καρναβάλια, ούτε με γλέντια αμαρτωλά και μασκαρέματα, αλλά με «χαροποιό πένθος», με κατάνυξη και πνευματική ευφροσύνη να περάσουμε την περίοδο αυτή και τις εορτές του Τριωδίου.

π. Θεοχάρης Καλπάκογλου