Το να μετράς την αγάπη των άλλων είναι σαν να μετράς την εγωπάθειά σου. Μην μετράς…μόνο αγάπα, κι ας χάσεις στο μέτρημα. Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Μέσα στην προεόρτιο Χριστουγεννιάτικη Περίοδο εορτάσαμε την Αγιαστική και Ευλογημένη για την Ενορία μας Επέτειο της ελεύσεως του Ιερού Λειψάνου του Αγίου μας γεγονός που συνέβη στις 10 Δεκεμβρίου 2000.

Εκείνο το βράδυ η Γερόντισσα Ευπραξία από την Ι.Μονή Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Βαγίων μας προσέφερε αυτόν τον ατίμητο Θησαυρό και τον ενθρόνισε στον Ναό και στις καρδιές μας.

Κάθε χρόνο με αγρυπνία τιμούσαμε την επέτειο. Εφέτος εξ΄ αιτίας της δυσκολίας της ημέρας του Σαββάτου εορτάσαμε μέσα στα πλαίσια της Κυριακάτικης Ευχαριστιακής Συνάξεως.

Μετά την Θεία Λειτουργία της Κυριακής των Προπατόρων 11 Δεκεμβρίου 2016 ενώπιον του Κουβουκλίου του Ι.Λειψάνου του Οσιομάρτυρος Νικολάου αναγνώσθηκε η  Δοξολογική και Ευχαριστιριακή Ευχή ενώ και στον Εσπερινό και στον Όρθρο εψάλη η ειδική Ακολουθία που συνέγραψε η Γερόντισσα Ισιδώρα Καθηγουμένη της Ι.Μονής Αγίου Ιεροθέου Μεγάρων.