Το να μετράς την αγάπη των άλλων είναι σαν να μετράς την εγωπάθειά σου. Μην μετράς…μόνο αγάπα, κι ας χάσεις στο μέτρημα. Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Διπλό χαρακτήρα περιείχε η απογευματινή μας εξόρμηση την Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2016 .Ήταν ψυχαγωγική και προσκυνηματική. Νωρίς το απόγευμα στις 5.00 μ.μ  στο θέατρο «Τέσσερις εποχές »παρακολουθήσαμε την θεατρική Παράσταση «Ελευθέριος Βενιζέλος» με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μόρτζο όπου μέσα από τις όμορφες ερμηνείες και τους  διαλόγους  πληροφορηθήκαμε τα της ζωής ακόμη και της προσωπικής ,της δράσεως και της προσφοράς  αυτής της σημαντικής προσωπικότητος που σφράγισε την νεότερη ιστορία μας. Μιά Ιστορική Παράσταση όπου φάνηκαν τα αισθήματα  της φιλοπατρίας και του χρέους, της ανιδιοτέλειας και της αγάπης για τον τόπο.

Αργότερα ανηφορήσαμε για τον Βύρωνα όπου στο Σιμωνοπετρίτικο Μετόχι της Αναλήψεως τελέσθηκε από τον Γέροντα Μύρωνα ο Εσπερινός και η Παράκλησις στην Παναγία ενώ λίγο πρίν το «Δι ευχών» τέθηκαν σε προσκύνηση τα ιερά Λείψανα του Μετοχίου ανάμεσα σε αυτά και της Αγίας Βραβάρας.

Αμέσως μετα στο Αρχονταρίκι μας προσφέρθηκε κέρασμα και ο Γέροντας Μύρων αναφερόμενος στους τρείς Αγίους των ημερών αυτών Αγ.Βαρβάρα, Όσιο Σάββα και Άγιο Νικόλαο τόνισε ότι «Στην ζωή μας σαν χριστιανοί πρέπει να έχουμε τα τρία χαρακτηριστικά την μαρτυρία, την άσκηση και την ελεημοσύνη .Έχοντας αυτά τα τρία να είμαστε σίγουροι ότι ο Θεός θα είναι πάντοτε μαζί μας».Σε όλους ο Γέροντας προσέφερε εκτός απο την ευχή του και απο μία εικόνα της Αγίας Μυροφόρου Μαρίας της Μαγδαληνής.Ιδιαιτέρως χαράκαμε που είδαμε τους αγαπητούς μας Εμμανουήλ και Ελπίδα τους οποίους ευχαριστούμε για την συνδρομή τους στην πραγματοποίηση της επισκέψεως μας στο Ι.Μετόχι.