Το να μετράς την αγάπη των άλλων είναι σαν να μετράς την εγωπάθειά σου. Μην μετράς…μόνο αγάπα, κι ας χάσεις στο μέτρημα. Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με την έναρξη  της Σαρακοστής των Χριστουγέννων είχαμε την ευλογία και την Τιμή της παρουσίας στην Ενορία μας για μια ολόκληρη εβδομάδα από την Παρασκευή 11 μέχρι την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2016 του Γέροντος της Ιεράς Καλύβης του Αγίου Χαραλάμπους Καυσοκαλυβίων Αγίου Όρους Μοναχού π.Μακαρίου  και της Συνοδείας του.

Όλες αυτές τις ημέρες είχαμε την ευκαιρία να συμπροσευχηθούμε με τους Πατέρες , να προσκυνήσουμε τα Λείψανα του Αγίου Χαραλάμπους τα οποία μετέφεραν από το Καλύβι τους  και να ακούσουμε τα όσα πνευματικά μας είπε ο Γέροντας με τα  λόγια του αλλά και με την  εύλαλη σιωπή του.

Ευχαριστούμε θερμά όλους όσοι φιλοξένησαν τους Πατέρες και κυρίως όσους στήριξαν υλικά την αναστήλωση της ερειπωμένης και για χρόνια εγκαταλελειμμένης Καλύβης του Αγίου Χαραλάμπους όπου ασκούνται οι Πατέρες και προσεύχονται για όλους μας.

Η Θαυματουργός εικόνα του Αγίου.

Απο την Λατρεία των ημερών αυτών.

Με τους νέους μας.

.

Με τα παιδια μας.

Ανεβαίνοντας για το κελλάκι του.

Πριν την αναχώρηση.