Το να μετράς την αγάπη των άλλων είναι σαν να μετράς την εγωπάθειά σου. Μην μετράς…μόνο αγάπα, κι ας χάσεις στο μέτρημα. Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Το ''Ενοριακό Ταμείο Αλληλεγγύης'' διοργάνωσε και πραγματοποίησε την Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016 το απόγευμα Προσκύνημα στον Ιερό Ναό Παναγίας της Ελευθερώτριας στον Κοκκιναρά Κηφισιάς όπου ενώπιον της Θαυματουργού Εικόνος της Θεοτόκου εψάλη η Παράκλησις .Αμέσως μετά ο Προϊστάμενος του Ναού Παν.Αρχιμ.π.Νικόλαος Χαρτουλιάρης μας υποδέχθηκε με αγάπη και μας μίλησε για την ιστορία της Εικόνος και της ανέγερσης του Ναού.

Προσκυνήσαμε στους υπόγειους Ναούς στον Γολγοθά και στο Παρεκκλήσιο του Αγίου Στεφάνου καθώς και στο Ηρώο και το Μαυσωλείο όπου με συγκίνηση είδαμε και τις δύο πλάκες που έστειλαν οι Δήμοι Θηβαίων και Λεβαδέων και εντοιχίστηκαν εκεί  ως ελάχιστο φόρο Τιμής για τους εν πολέμω πεσόντας υπέρ Πίστεως και Πατρίδος.

Μαζί μας και ο Γέροντας Μακάριος απο την Καλύβη του Αγίου Χαραλάμπους Καυσοκαλυβίων Αγίου Όρους με τον υποτακτικό του, τους οποίους φιλοξενούμε αυτές τις ημέρες στην Ενορία μας.