Το να μετράς την αγάπη των άλλων είναι σαν να μετράς την εγωπάθειά σου. Μην μετράς…μόνο αγάπα, κι ας χάσεις στο μέτρημα. Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με την Άδεια και Ευλογία του Σεβ.Ποιμενάρχου μας κ.Γεωργίου και μετά από Πρόσκληση του Εκκλ.Συμβουλίου του Ι.Ναού Αγίου Γεωργίου Ακραιφνίου και του Εφημερίου π.Νεκταρίου Φύσσα μεταφέρθηκε εκεί το Ιερό Λείψανο του Αγίου μας  προς ευλογίαν και Αγιασμό των ευσεβών Ενοριτών.

Την Τετάρτη  2 Νοεμβρίου 2016 έγινε η Υποδοχή από τον Σεβασμιώτατο κάτω από  τον Ενοριακό Ναό  και εν πομπή οδεύσαμε προς τον παλαιό και ιστορικό Ναό του Αγίου Γεωργίου  όπου τελέσθηκε Μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός  με αρτοκλασία και Θειο κήρυγμα ενώ το πρωί τελέσθηκε η Πανηγυρική Θ. Λειτουργία.

Λίγο  αργότερα το λείψανο του Οσιομάρτυρες μεταφέρθηκε και πάλι στον Ενοριακό Ναό όπου προσκύνησαν οι μαθητές των Σχολείων του Ακραιφνίου.