Το να μετράς την αγάπη των άλλων είναι σαν να μετράς την εγωπάθειά σου. Μην μετράς…μόνο αγάπα, κι ας χάσεις στο μέτρημα. Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Αξιωθήκαμε και φέτος να εορτάσουμε το Θαύμα του Προστάτου μας Οσιομάρτυρος Νικολάου του Νέου την Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2016 με την Παρουσία των Ιερών Λειψάνων των Ευβοέων Οσίων Ιωάννου του Ρώσσου και Δαβίδ του Γέροντος τα οποία εκόμισε με την Άδεια και Ευλογία του Σεβ.Ποιμενάρχου μας κ.Γεωργίου, ο Θεοφ.Επίσκοπος Τανάγρας κ.Πολύκαρπος εκ της Ι.Μονής Αναλήψεως του Σωτήρος Σκούρτων.

Μετά την υποδοχή ακολούθησε Μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός με αρτοκλασία και Θείο Κήρυγμα χοροστατούντος του Θεοφιλεστάτου ενώ το πρωί της Κυριακή τελέσθηκε Πανηγυρική Θ.Λειτουργία και Ευχαριστήριος Δοξολογία. Το απόγευμα της Κυριακής μετά τον Εσπερινό και την Παράκληση ακολούθησε η Αναχώρηση των Ιερών λειψάνων.

Στις Ι.Ακολουθίες συμπροσευχήθηκαν ο Αντιδήμαρχος κ.Ανδ. Χατζησταμάτης, Εκπρόσωπος του ΚΕ.ΠΒ Θηβών, οι Σημαιοφόροι Μαθηταί του 6ου Δημ.Σχολείου Θηβών πολλοί φιλάγιοι πιστοί,  Ενορίτες και μη, που προσήλθαν για να συνεορτάσουν και να λάβουν την ευχή και την Ευλογία των φιλοξενουμένων Οσίων.