Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Άλλο να σου λένε πόσο γλυκό είναι το μέλι, και άλλο να το γευθείς. Άς δοκιμάσουμε την γλυκύτητα των δογμάτων της Εκκλησίας. Άς ζήσουμε όπως μας θέλει η Εκκλησία. Θα είναι σα να ανεβήκαμε στους ουρανούς, σα να ξεπεράσαμε τους ουρανούς, σα να βυθιστήκαμε στους ωκεανούς, σα να μετρήσαμε τα πλάτη της οικουμένης, σα να γνωρίσαμε το σύμπαν, διότι θα γνωρίσουμε τον Θεό μέσα στην καρδιά μας.

Δεν λέγει ότι η "βασιλεία τῶν οὐρανῶν ἐντός ἡμῶν ἐστιν"; Στην καρδιά μας είναι ο Θεός, μας ακούει. Εάν πείς στον Θεό. Θεέ μου, πές μου τι θέλεις να κάνω για να μου δώσεις την γνώση σου, δεν θα σε ακούσει ο Θεός; Αδύνατον να μη μας ακούσει.

Μόνον η ζωή μας να ζυμωθεί με τα δόγματα της Εκκλησίας μας, διότι, όπως λέει ο Μέγας Βασίλειος, "πᾶσα ψυχή κεκράτηται δόγμασιν ἀκινήτοις". Μόνον με τα αμετάτρεπτα και ακίνητα δόγματα μπορεί να στηριχθεί η ψυχή και να γίνει θεός. Άς ζυμωθούμε λοιπόν.

ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΑΙΜΙΛΙΑΝΟΣ