Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

«Έλα στην Εκκλησία και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα», μία από τις μεγαλύτερες πλάνες. Η ζωή των Αγίων μας λέει: «Έλα στην Εκκλησία και θα έχεις μεγαλύτερα προβλήματα».  Το θέμα δεν είναι να μην έχουμε προβλήματα. Δεν είναι η Εκκλησία ο «χώρος» ο οποίος εξαφανίζει τα προβλήματά μας. Η Εκκλησία είναι ο «χώρος» στον οποίο ο άνθρωπος καλείται να ζήσει σηκώνοντας τον σταυρό του, όχι αφήνοντάς τον στην άκρη.

Ο Χριστός δεν εξαλείφει μαγικά τα προβλήματά μας. Ο Χριστός μας λέγει: «Εν τω κόσμω θλίψιν έξετε· αλλά θαρσείτε, εγώ νενίκηκα τον κόσμον». Μας μιλά για νίκη. Όχι όμως μία νίκη με επίγεια κριτήρια και κοσμικά τρόπαια. Ο Χριστός νίκησε τον κόσμο πάνω στον σταυρό Του. Δεν αποποιήθηκε τον πόνο, αλλά τον αγκάλιασε. Δεν απέφυγε τον θάνατο αλλά τον γεύτηκε.
Η αλήθεια είναι ότι εάν θέλεις να είσαι του Χριστού, θα πρέπει να είσαι έτοιμος να ζήσεις όπως Εκείνος, να πάθεις όπως Εκείνος.  Η Εκκλησία δεν προσφέρει λοιπόν «απουσία προβλημάτων». Ο Χριστός δεν προσφέρει χαζοχαρά. Εάν πιστεύεις ότι στην Εκκλησία θα σου πάνε όλα καλά...κάνεις λάθος. Εάν θέλεις να είσαι του Χριστού...ετοιμάσου για πειρασμό.

Υ.Γ. ο χριστιανός δεν είναι μαζοχιστής (για να μην παρεξηγηθούμε). Ο χριστιανός δεν ποθεί τον πόνο, αλλά ούτε τον φοβάται...

Αρχιμ Παύλος Παπαδόπουλος