"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Πραγματοποιήσαμε με τη Χάρη του Θεού και τις πρεσβείες της Κυρίας Θεοτόκου την εδώ και μια δεκαετία περίπου ιερή Αποδημία στο Άγιον Όρος στον τόπο αυτόν της ησυχίας, της άσκησης, της μετάνοιας και της προσευχής. Την Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου το βράδυ η μικρή μας συντροφιά αποτελουμένη από τον Γιάννη, τον Σωτήρη,τον Δημήτρη και τον Δημήτρη ταξίδεψε για την Ουρανούπολη απ’ όπου ξημερώματα της Δευτέρας 21 Σεπτεμβρίου φθάσαμε στο Περιβόλι της Παναγίας μας ως ταπεινοί προσκυνητές Της. Κατα σειράν προσκυνήσαμε στα Καυσοκαλύβια στο Κυριακό της Σκήτης,στο Ι.Κελλίο του Οσίου Ακακίου και στο σπήλαιο,στο Ι.Κελλίο του Αγίου Χαραλάμπους όπου τελέσαμε την Θ.Λειτουργία ,στο Ι.Κελλίο του Αγίου Δημητρίου,στο Ι.Κελλίο του Αγίου Ευσταθίου,στο Ιερό Κελλίο του Αγίου Μεθοδίου, στο Ι.Κελλίο του Οσίου Παχωμίου ενώ Αβραμιαίως  μας φιλοξένησε δύο ημέρες ο Γέροντας του Ι.Κελλίου Αγίου Γεωργίου (των Ιωασαφαίων) π.Νεόφυτος και η συνοδεία του. Στην συνέχεια προσκυνήσαμε στην Ι.Μονή Γρηγορίου όπου και διανυκτερεύσαμε ,στην Ι.Μονή Δοχειαρίου και στην Ι.Μονή Ξενοφώντος.

Λάβαμε τις ευχές των Καθηγουμένων Αρχιμ.Χριστοφόρου(Γρηγορίου) και Αρχιμ.Αλεξίου(Ξενοφώντος) ενώ με αγάπη όλοι οι Πατέρες των πιο πάνω Κελλίων μας φιλοξένησαν με το παραδοσιακό Αγιορείτικο κέρασμα αλλά κυρίως με τον ασκητικό τους λόγο.Στο πλοίο γνωρίσαμε δύο Πατέρες από την Ι.Μητρόπολη Χαλκίδος τον π.Τίτο και τον π.Ιωάννη Ρώσσο με τους οποίους μοιραστήκαμε τις πνευματικές αυτές εμπειρίες.

Επιστρέψαμε κουρασμένοι μεν σωματικά ξεκούραστοι όμως ψυχικά με γεμάτες τις πνευματικές μας μπαταρίες για την συνέχεια της πνευματικής μας πορείας με την ευχή και του χρόνου να αξιωθούμε να βρεθούμε σε αυτόν τον Ιερό και Αγιασμένο Τόπο.

Λίαν πρωί προς τον Άθωνα.

Το Κελλί των Ιωασαφαίων.

Το λείψανο της χειρός της Αγίας Άννης.

Απο το μπαλκόνι των Ιωασαφαίων.

Ο Γέροντας Νεόφυτος  μας έδωσε τα καλύτερα άμφιά του για την Θ.Λειτουργία.

Μετά τη Θ.Λειτουργία.

Αδολεσχία ωφέλιμος.

Προσευχή στο σπήλαιο του Οσίου Ακακίου.

Με τον Γέροντα Πατάπιο.

Θαυματουργός Εικόνα της Κοιμήσεως.Ενώπιον της προσευχήθηκε αγένειος μοναχός και το πρωί η Παναγία μας του έδωσε πλούσια γενειάδα.

Θ.Λειτουργία στο Ι.Κελλίο του Αγίου Χαραλάμπους.

Η κανδήλα που καίει ενώπιον της εικόνος του Αγίου Χαραλάμπους είναι δώρο μετανοίας Τούρκου αξιωματούχου ο οποίος προσέβαλε τον Άγιο.

Με την Αδελφότητα των Ιωασαφαίων.Ο Γέροντας Νεόφυτος και ο Ιερομόναχος Μακάριος.

Ι.Μονή Γρηγορίου.

Ι.Μονή Ξενοφώντος

Με τους Πατέρες απο την Ευβοια.