Καί ἡ ἀδιαφορία ὅμως εἶναι συ-
νενοχή, εἶναι ἀσφαλῶς ἁμαρτία. Δέν
ἐπιτρέπεται νά ἐθελοτυφλοῦμε καί νά
ἀφήνουμε ἀνυπεράσπιστα τά συνή-
θως, ἀθῶα θύματα. Κάπως πρέπει
νά ἀντιδράσουμε. Χρειάζεται με-
γάλο κουράγιο γιά ἄμεση ἐπέμβαση
καθώς ὁ κίνδυνος νά ἐκτεθεῖ κανείς
στή μανία τοῦ βιαιοπραγοῦντος δέν
εἶναι μικρός. Ἀλλά, τουλάχιστον μιά
ἔστω ἀνώνυμη καταγγελία στήν
Ἀστυνομία, στόν Εἰσαγγελέα, στήν
κοινωνική ὑπηρεσία τοῦ Δήμου, ἤ
σέ ὅποιο ἄλλο σωματεῖο π.χ. στό
Χαμόγελο τοῦ Παιδιοῦ, καί στήν
Ἐκκλησία βέβαια. Μιά τέτοια ἀνα-
φορά μπορεῖ νά βάλει τέλος στό μαρ-
τύριο ἑνός ἀθώου ἤ ἀκόμα καί μιά
ζωή νά σώσει.
Ἡ συγκάλυψη ἑνός ἐγκλήματος
ἐνάντια στή ζωή, ἀλλά καί ἐνάντια
στήν ἀξιοπρέπεια τοῦ ἀνθρώπου,
εἶναι σχεδόν συμμετοχή καί καμία
ἀδιαφορία δέν δικαιολογεῖται, μέ
κανένα τρόπο.
Κλειώ - Σταυρούλα Κουράση

Δυστυχῶς συχνά παρακολουθοῦμε στά ΜΜΕ ἱστορίες κακοποίησης κυρίως παιδιῶν, καί ἐνδοοἰκογενειακῆς βίας κάθε μορφῆς, σωματικῆς καί σεξουαλικῆς, μέ σταθερό σχόλιο: «ἡ γειτονιά ἤξερε, ἀλλά δέ μιλοῦσε».

Καί ἡ ἀδιαφορία ὅμως εἶναι συνενοχή, εἶναι ἀσφαλῶς ἁμαρτία. Δέν ἐπιτρέπεται νά ἐθελοτυφλοῦμε καί νά ἀφήνουμε ἀνυπεράσπιστα τά συνήθως, ἀθῶα θύματα. Κάπως πρέπει νά ἀντιδράσουμε. Χρειάζεται μεγάλο κουράγιο γιά ἄμεση ἐπέμβαση καθώς ὁ κίνδυνος νά ἐκτεθεῖ κανείς στή μανία τοῦ βιαιοπραγοῦντος δέν εἶναι μικρός.

Ἀλλά, τουλάχιστον μιά ἔστω ἀνώνυμη καταγγελία στήν Ἀστυνομία, στόν Εἰσαγγελέα, στήν κοινωνική ὑπηρεσία τοῦ Δήμου, ἤ σέ ὅποιο ἄλλο σωματεῖο π.χ. στό Χαμόγελο τοῦ Παιδιοῦ, καί στήν Ἐκκλησία βέβαια. Μιά τέτοια ἀναφορά μπορεῖ νά βάλει τέλος στό μαρτύριο ἑνός ἀθώου ἤ ἀκόμα καί μιά ζωή νά σώσει.

Ἡ συγκάλυψη ἑνός ἐγκλήματος ἐνάντια στή ζωή, ἀλλά καί ἐνάντια στήν ἀξιοπρέπεια τοῦ ἀνθρώπου, εἶναι σχεδόν συμμετοχή καί καμία ἀδιαφορία δέν δικαιολογεῖται, μέ κανένα τρόπο.

Κλειώ - Σταυρούλα Κουράση