"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Η πιο κάτω επιστολή εστάλη στον Δ/η του 6ου Δημ.Σχολείου και στην Δ/α του 7ου Νηπιαγωγείου Θηβών τα οποία ανήκουν στα όρια της Ενορίας μας και εκφράζει την αγάπη και την στοργή της Ενορίας για τα παιδιά και τις οικογένειες τους που δυσκολεύονται οικονομικά.

Με την έναρξη της νέας Σχολικής χρονιάς ευχόμαστε καλή φώτιση στους μαθητές και καλή δύναμη στους Διδασκάλους. Ο Χριστός μας που είναι η Πηγή της Σοφίας και της Γνώσεως να ευλογήσει και την φετινή χρονιά αλλά και τον πνευματικό αγώνα όλων σας.

Η  Ενορία μας επιθυμεί αθόρυβα ,ταπεινά αλλά ουσιαστικά να βρεθεί στο πλευρό των  μαθητών  που αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα εξ αιτίας της κρίσης που δυσκολεύει και ταλαιπωρεί την Πατρίδα μας  αλλά και στο πλευρό των οικογενειών τους, με την προσευχή της ,το έμπρακτο ενδιαφέρον της και την φροντίδα της.

Παρακαλούμε θερμά να μας ενημερώσετε για τα παιδιά που αντιμετωπίζουν πρόβλημα υποσιτισμού η που δεν μπορούν οι γονείς τους να ανταποκριθούν στις ανάγκες ένδυσης τους και προμήθειας σχολικών ειδών. Διακριτικά θα προσπαθήσουμε να καλύψουμε αυτές τις ανάγκες.

Με την συνεργασία μας όπως τα προηγούμενα χρόνια έτσι και φέτος θα βοηθήσουμε τα παιδιά μας  να καταλάβουν ότι  Εκκλησία και Σχολείο είναι δυό βρύσες απ’ όπου μπορούν να ξεδιψούν και να χαίρονται.

To Εκκλησιαστικό Συμβούλιο

και το Δ.Σ του ''Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης''.