"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Πραγματοποιώντας για μια ακόμη φορά ένα ταξίδι πνευματικής αναζήτησης σε τόπους ιερούς και αγιασμένους από την παρουσία της Παναγίας και των Αγίων, από την πολύχρονη προσευχή αλλά και την παρουσία πνευματοφόρων μορφών βρεθήκαμε στην Πελοπόννησο το διήμερο 17 και 18 Αυγούστου 2015 σαν μια επέκταση των Θεομητορικών Λατρευτικών Εκδηλώσεων της ενορίας μας για την Εορτή της Κοιμήσεως της Κυρίας Θεοτόκου.

Πρώτος σταθμός μας η Ιερά Μονή Μαλεβής όπου προσκυνήσαμε την Μυροβλίζουσσα Εικόνα της Παναγίας μας για τα θαύματα της οποίας μας μίλησε ο Εφημέριος της Μονής π.Νικόδημος. Αργότερα  δια μέσου Σπάρτης φθάσαμε στην Καστροπολιτεία του Μυστρά το σπουδαίο αυτό Κέντρο που συνδέεται με την Κωνσταντινούπολη και την Βυζαντινή Αυτοκρατορία. Περπατήσαμε στα δρομάκια του με τα γκρεμισμένα σπίτια, τα αρχοντικά, τις εκκλησίες και τα οχυρωμένα μοναστήρια. Με θλίψη μας είπαν  ότι έπρεπε να πληρώσουμε εισιτήριο για να εισέλθουμε και να προσκυνήσουμε σε κάποιους Ναούς, γιατί ουσιαστικά αυτό σημαίνει επίσκεψη στον Μυστρά….. Το κάναμε διαμαρτυρόμενοι!....

Δια μέσου Ταΰγετου φθάσαμε στην όμορφη πρωτεύουσα της Μεσσηνίας και απολαύσαμε τις φυσικές τις ομορφιές (μπάνιο, ξεκούραση, νυκτερινός περίπατος, δείπνο)μέχρι το πρωί της άλλης ημέρας όπου αφού πήραμε το πρωινό μας στο Ξενοδοχείο με την βοήθεια ξεναγού γνωρίσαμε την πόλη και προσκυνήσαμε στο Ι.Ησυχαστήριο του Αγίου Προφήτου Ιωήλ ιδρυτής του οποίου ήταν ο Μακαριστός π.Ιωήλ Γιαννακόπουλος, στην Ι.Μονή Αγίου Κωνσταντίνου(Καλογραιών ),στον Ιστορικό Ι.Ναό Αγίων Αποστόλων όπου ξεκίνησε η Επανάσταση του 1821, και στον Μητροπολιτιό Ναό της Πολιούχου Παναγίας της Υπαπαντής όπου ο Προϊστάμενος του Ναού Αρχιμ.π.Αλέξιος μας υποδέχθηκε, μας ξενάγησε. ''Χαιρετήσαμε'' την Θαυματουργό Εικόνα της Παναγίας με ευλάβεια ψάλλοντας ύμνους απο την Παράκληση.

Αφού προσκυνήσαμε στην Ι.Μονή Βουλκάνου και τελέσαμε την αρτοκλασία με την ευλογία του Καθηγουμένου Γέροντος Προκοπίου αναχωρήσαμε για τον Ιερό Ναό Αγίας Οσιομ.Θεοδώρας της εν Βάστα όπου αναφύονται 17 πελώρια δένδρα τα οποία διηγούνται την δόξα και τα θαυμάσια του Θεού. Γευματίσαμε σε εστιατόριο κοντά στο Προσκύνημα και αναχωρήσαμε για την Θήβα το απόγευμα με μια στάση για καφέ στο Λουτράκι.

Ήταν ένα διήμερο Θεομητορικό με πολλές ευλογίες αλλά και γεμάτο ξεκούραση, επικοινωνία και χαρά.