"Τις μεγάλες αποφάσεις στη ζωή μας ,τις παίρνει η ψυχή μας.Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να τις κρίνει.'' Αλκιονη Παπαδάκη

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Εορτάσθηκε όπως σε όλους τους Ναούς της Ορθοδοξίας και του Ελληνισμού και στην Ενορία  μας το «Πάσχα του Καλοκαιριού», η Πανσεβάσμιος Κοίμησις της Παναγίας μας στις 15 Αυγούστου 2015.

Την παραμονή εψάλη ο Μεγάλος Εσπερινός με αρτοκλασία ενώ ανήμερα της Εορτής λίαν πρωί ο Όρθρος και τελέσθηκε  η Πανηγυρική Θ.Λειτουργία περί το τέλος της οποίας ενώπιον του ανθοστολισμένου Επιταφίου εψάλησαν τα Εγκώμια της Θεομητορικής Εορτής. Στον Επιτάφιο είχε τοποθετηθεί μια μικρή θήκη η οποία περιέχει σεβάσματα από τους Αγίους Τόπους ανάμεσα σε αυτά και λίθο από το Θεομητορικό Μνήμα της Γεθσημανή.

Μετά την απόλυση και εν μέσω κωδωνοκρουσιών λιτανεύθηκε το Ιερό Κουβούκλιο μέχρι την κεντρική θύρα του Ναού και από εκεί διενεμήθη το Αντίδωρο και ο άρτος ενώ οι πιστοί διέρχονταν θέτοντας την ζωή τους με αυτόν τον τρόπο κάτω από την Σκέπη, την Αγάπη και την Στοργή της Κυρίας Θεοτόκου.

Χρόνια πολλά,Καλά,ευλογημένα Παναγιοφρούρητα και Θεομητροσκέπαστα.